- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 2076
- Dodano: 2023-03-08 / 16:37
- Komentarzy: 5
Dzieci nadal są dyskryminowane! Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej piszą do Czarnka
7 marca 2023 minął dokładnie rok od złożenia petycji podpisanej przez prawie 15 tysięcy obywateli polskich do Ministerstwa Edukacji i Nauki, przeciwko dyskryminacji dzieci z mniejszości niemieckiej. Rodzice oraz nauczyciele nadal oczekują na rozpatrzenie zamieszczonych w niej postulatów.
Dziś na konferencji prasowej pytają wprost Ministra Czarnka - "Co z pustymi sloganami bez żadnych konkretów"?
Od 1 września 2022 r. nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości zostało zredukowane z trzech do jednej godziny tygodniowo. Zmniejszenie liczby godzin lekcji języka niemieckiego i ograniczenie środków finansowych dotyczy tylko jednej mniejszości w Polsce - mniejszości niemieckiej.
"Jako rodzice, nauczyciele, samorządowcy, członkowie mniejszości niemieckiej oraz polskiej większości, której zależy na edukacji dzieci, nie zgadzamy się z szokującą decyzją Sejmu RP o zmniejszeniu środków w części oświatowej subwencji ogólnej przeznaczonych na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości. Nie zgadzamy się ze zmniejszeniem liczby godzin tego języka z 3 do 1. Nie zgadzamy się tym samym na trwającą już ponad rok dyskryminację dzieci uczęszczających na zajęcia z języka niemieckiego" - mówi Aneta Buczek.
Jak zaznaczyła: "Rok po złożeniu naszej petycji w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu. Nie ukrywam, że jako rodzic postrzegam okres bez dodatkowych lekcji niemieckiego jako zmarnowany czas w edukacji moich dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się, aby dziś nie tylko wznowić akcję zbierania podpisów pod nową petycją, ale także zadajemy razem z przedstawicielami Związku Niemieckich Stowarzyszeń 5 pytań bezpośrednio do Ministra Czarnka".
1. Co z petycją blisko 15 tysięcy obywateli polskich o zakończenie dyskryminacji dzieci?
2. Co z deklaracją Ministra z 22 stycznia - o zakończeniu dyskryminacji dzieci?
3. Co z setkami nauczycieli germanistów, którzy z dnia na dzień stracili pracę?
4. Dlaczego 50 tysięcy dzieci, obywateli polskich, jest w polskim systemie oświaty dyskryminowanych ze względów narodowych?
5. Co z pracą i przyszłością młodych, którym odbiera się prawo do edukacji?
22 stycznia Minister Przemysław Czarnek spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Opolu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, Posłanki PiS Violetta Porowska oraz Katarzyna Czochara, szef Mniejszości Niemieckiej Rafał Bartek, poseł Ryszard Galla oraz wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.
"Na spotkaniu otrzymaliśmy przyrzeczenie, że w tym semestrze haniebne rozporządzenie dyskryminujące 50 tys. dzieci z mniejszości niemieckiej zostanie uchylone. Nie widzimy żadnych ruchów ze strony Ministerstwa, a decyzje o kształcie przyszłego roku szkolnego muszą być podjęte teraz. To wynika z harmonogramu przygotowań do roku szkolnego. Apelujemy do Pana Ministra, aby dotrzymał słowa i traktował równo wszystkich obywateli Polski" - mówi Rafał Bartek - przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych
w Polsce.
W dniu dzisiejszym rusza również akcja wysłania maila do Ministra Czarnka. Inicjatywa #NapiszDoCzarnka polega na zadaniu 5 pytań do Ministra na drodze mailowej. Szczegóły można znaleźć na stronie https://vdg.pl/
"Dziś w obliczu wojny u naszych granic, rząd próbuje dzielić i dyskryminować nas ze względu na narodowość. Chcą zakomunikować nam, że jesteśmy gorsi od innych. Chcę powiedzieć głośno i wyraźnie - my tak samo zasługujemy na równe traktowanie i szacunek. Będziemy walczyć o swoje prawa" - mówi Konrad Müller asystent Posła Ryszarda Galli oraz członek Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP.
"Pytania do Ministra Czarnka w formie plakatu zawisną w siedzibach Niemieckich Kół Przyjaźni (DFK) oraz w mediach społecznościowych organizacji mniejszości niemieckiej. Chcemy by ludzie zaczęli pytać przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy o tę kwestię. Nie możemy pozwolić, aby sprawa dyskryminacji 50 tys. dzieci w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w XXI wieku przeszła niezauważona przez większość społeczeństwa" - mówi Zuzanna Donath-Kasiura.
Petycja dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://www.petycjeonline.com/stopdyskryminacji
Podpisywać może ją każdy, zarówno członek Mniejszości Niemieckiej, jak i osoby z większości polskiej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
fantom: Napisał postów [347], status [maniak]
Niemce !!! najpierw zadośćuczynienie za wymordowanie milionów Polaków, za zniszczone i okradzione miasta i wioski, zwrot skradzionych dóbr narodowych, a potem jak będziecie grzeczni i potulni to pogadamy o waszych propozycjach dalszej współpracy.