• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 6698
    • Dodano: 2023-03-15 / 15:18
    • Komentarzy: 0

    Poszukiwany za jazdę po pijaku wpadł na Chabrach

    Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji w Opolu zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany. Ciążył na nim wyrok za jazdę po alkoholu.


    We wtorek 14 marca policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji w Opolu przeszukiwali osiedle Chabry, ponieważ otrzymali informację, że tam może znajdować się poszukiwany mężczyzna.

    Do zatrzymania doszło na przystanku na Chabrach około godziny 16.30. - Na poszukiwanym mężczyźnie ciążył wyrok za jazdę po alkoholu. Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji w Opolu zatrzymali go celem dalszych czynności - informuje podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

    Za jazdę na "podwójnym gazie" grozi mu do 2 lat więzienia, wysoka grzywna oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami. Za ucieczkę przed odsiadką grożą dodatkowe konsekwencje.

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami a mianowicie art. 46 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 . W sytuacji, gdy w organizmie kierowcy znajduje się niższa ilość alkoholu nie popełnia on czynu zabronionego przez prawo.

    Stan nietrzeźwości u kierowcy zachodzi wtedy, gdy stężenie alkoholu przekracza u niego 0,5 ‰ bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Kierowanie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego z 2 promilami we krwi jest zatem niewątpliwie przestępstwem z art. 178a § kk. Za jazdę w w taką zawartością alkoholu we krwi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Oprócz kary sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu na okres co najmniej 3 lat oraz obowiązek zapłacenia przez skazanego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy postpenitencjarnej w wysokości 5 tys. złotych bądź wyższej.

    Konsekwencje ponownej jazdy w stanie nietrzeźwości są jeszcze surowsze. W myśl art. 178a § 4 kk, pomimo wcześniejszego prawomocnego skazania konsekwencjami jest ograniczenie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Organ wymiaru sprawiedliwości może zamiast tego orzec ograniczenie wolności nie niższą od 3 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 100 stawek dziennych - zwłaszcza w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Za jazdę po alkoholu po raz drugi lub kolejny grozi również dożywotni zakaz oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".