- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3698
- Dodano: 2023-03-22 / 20:00
- Komentarzy: 26
75% osób LGBTQIA deklaruje chęć opuszczenia województwa opolskiego
Połowa z osób LGBTQIA według przeprowadzonych niezależnych badań, spotkała się z dyskryminacją. To pierwsze takie badanie w naszym regionie, a o jego wynikach mówi Tęczowe Opole.
Stowarzyszenie Tęczowe Opole przeprowadziło badanie, które miało na celu poznać sytuację, potrzeby i doświadczenia osób LGBTQIA żyjących na Opolszczyźnie. Raport z badania zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Wnioski i rekomendacje zostaną udostępnione władzom samorządowym, organizacjom działającym na rzecz praw człowieka oraz policji.
Badanie poświęcone było analizie trudności, wyzwań i potrzeb osób LGBTQIA, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych i aseksualnych w latach 2020 - 2021. Respondenci, którzy w tym okresie mieszkali w województwie opolskim, mogli anonimowo wypełnić ankietę zawierającą pytania dotyczące takich obszarów życia, jak: edukacja, praca, zdrowie, czy życie rodzinne.
W ankiecie poruszone zostały również zagadnienia związane z doświadczeniami przemocy motywowanej uprzedzeniami.
- Badanie sytuacji społecznej osób LGBTQIA pokazuje, ze mimo iż województwo opolskie jest regionem różnorodnym i wielokulturowym, nie jest ono wolne od dyskryminacji. - mówi Sandra Mazur, koordynatorka projektu, w ramach którego przeprowadzono badanie. - Trzy czwarte badanych chce opuścić województwo, a jedna trzecia z nich jako powód swojej planowanej wyprowadzki podaje dyskryminację jakiej doświadczają.
- W badaniu wzięło udział 390 osób, z czego do analizy przyjęliśmy 357 wypełnionych ankiet, co odpowiada poziomowi ilości odpowiedzi, jakie uzyskiwano w podobnych badaniach w kraju - tłumaczy Aleksandra Kwaśnicka, pracownica Uniwersytetu Opolskiego i jedna z autorek kwestionariusza.
- Najmłodsi uczestnicy mieli 16 lat, a najstarsza osoba, która wzięła udział - 59 lat. - mówi i dodaje - W pierwszej części pytaliśmy o osobistą sytuację życiową osób LGBTQIA. Pomimo tego, że zdecydowana większość powiedziała komuś o swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, to nadal badanym osobom trudno mówić o sobie otwarcie w szkole, na uczelni, czy w pracy, gdzie "wyoutowało" się nie więcej niż jedna trzecia z nich. Powodem, dla którego nie chcą o sobie mówić otwarcie jest często obawa przed negatywną reakcją. Należy też dodać, że osoby wyoutowane czują się bardziej akceptowane wśród bliskich przyjaciół niż wśród rodziny.
- Niestety aż połowa badanych osób w ostatnich dwóch latach doświadczyła dyskryminacji. Z czego przemoc psychiczna jest właściwie powszechna i dotyczy wszystkich respondentów w grupie, która spotkała się z dyskryminacją - mówi Maciej Kruszka, rzecznik Stowarzyszenia. - W przypadku przemocy fizycznej, najczęściej, bo blisko połowa osób wskazywała na zaczepki o charakterze seksualnym, jak dotykanie wbrew woli. Jedna trzecia spotkała się z pluciem, potrącaniem, szarpaniem, czy kopaniem.
Autorzy raportu dodają, że niemal wszyscy uczestniczący w badaniu domagają się od lokalnych władz reagowania na wszelkie przejawy homofobii czy transfobii w swoich miejscowościach. Dlatego raport, także w języku niemieckim, zostanie przesłany do samorządów na terenie województwa opolskiego.
Badanie przeprowadzone zostało w ramach projektu "Aktywizm to jest TO" realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Szubrawca: Napisał postów [422], status [maniak]
Niech jadą, nawet dziś :)