Pamiątki opolan z minionych opolskich festiwali mogą znaleźć się na specjalnej wystawie związanej z jubileuszem 60 - lecia KFPP. Wystawę organizuje w maju Muzeum Polskiej Piosenki, będzie można ją oglądać już podczas majowej Nocy Muzeów.
- Wystawa będzie miała tytuł "60 razy Opole. Festiwal-legenda" - mówi dyrektor muzeum Jarosław Wasik. - Rzecz jasna dysponujemy już bogatymi zbiorami, z których skorzystamy, ale zależałoby nam, by to była również Wasza, Opolan wystawa, na której znajdą się przechowywane w domowych archiwach festiwalowe pamiątki.
- Festiwale obfitowały w rozmaite gadżety, ulotki, gazety festiwalowe, wszelkiego rodzaju druki ulotne. Zależy nam również na prywatnych zdjęciach, które przy okazji festiwalu robili opolanie, w samym amfiteatrze, podczas okołofestiwalowych imprez i zwyczajnie gwiazdom polskiej piosenki na mieście - wyjaśnia Jarosław Wasik.
Z okazji kolejnych festiwalów do ludzi trafiały specjalne festiwalowe kawowe serwisy, ręczniki z prudnickiego Froteksu. Były nawet chusteczki do nosa z logotypem festiwalu, rozmaite przypinki, które nosiło się kiedyś na ubraniach, a nie wszystkie serie znajdują się w muzealnych zbiorach. Organizatorom wystawy zależy również na pamiątkach z imprez okołofestiwalowych: Rajdu Festiwalowego, odbywających się w czasie festiwalu Dni Opola.
- Liczymy też na stare bilety, programy festiwalowych koncertów itp. Nie ukrywam, że marzą się nam też niespodzianki - przyznaje dyrektor Wasik. - Taką, jak kiedyś sprawiła nam przez lata związana z festiwalem red. Krystyna Gucewicz, która podarowała muzeum unikat- festiwalową podkładkę pod telefon, czy Przemysław Nijakowski, który sprezentował MPP skórzaną teczkę z festiwalowym logo.
Muzeum ze swej strony na wystawę przygotowało już sporo unikalnych eksponatów. Do nich należą projekty amfiteatralnych scenografii, w tym projekt sceny na festiwal w 1982 roku, ptaki w klatkach, autorstwa Marka Grabowskiego. Będzie można zobaczyć jak miała wyglądać scenografia nigdy niezrealizowana festiwalu, który się nie odbył.
Jak opowiadał nieżyjący już Władysław Bartkiewicz, legenda opolskich festiwali, wieloletni szef Estrady Opolskiej, na festiwale często produkowano gadżety z nadwyżką, tak, by specjalnie trafiały do widzów. Sięgnijcie do domowych szuflad, każdy może być współautorem majowej ekspozycji.
Pamiątki można przynosić do muzeum codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 10:00 - 18:00
reklama
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
2023-03-28 22:43:12 [5.173.81.*] id:1658245 KubaXY: Napisał postów [3344], status [Szycha]
Ze niby ludzie maja sie pamiatkami podzielic za "bog zaplac", a bilety do muzeum
beda po krocie i tym ludziom, ktorzy dorzuca swoj gadzet nic z tego nie
odszczypna ? Ej pomyslodawcy, to nie te czasy !!!
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KubaXY: Napisał postów [3344], status [Szycha]
Ze niby ludzie maja sie pamiatkami podzielic za "bog zaplac", a bilety do muzeum beda po krocie i tym ludziom, ktorzy dorzuca swoj gadzet nic z tego nie odszczypna ? Ej pomyslodawcy, to nie te czasy !!!