• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2287
    • Dodano: 2023-03-29 / 15:23
    • Komentarzy: 4

    Zmiany w Kodeksie pracy. Więcej urlopu, mniej pieniędzy

    (Fot. iStock)

    Więcej przerw i nowe urlopy to regulacje, które już wkrótce wejdą w życie razem ze znowelizowanym Kodeksem pracy. Dodatkowe wolne odbije się - niestety - na naszych zarobkach.

    Zmiany w Kodeksie pracy dostosowują polskie przepisy do unijnej dyrektywy, której celem jest work-life balance, czyli rozsądne łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 7 kwietnia.

    Dodatkowy urlop opiekuńczy

    Dzięki nowym przepisom pracownikom w Polsce będzie przysługiwał w ciągu roku dodatkowy, 5-dniowy urlop opiekuńczy. Przerwę w pracy będzie można wykorzystać na wsparcie najbliższej rodziny (dzieci, rodziców, małżonka) lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, ale wymagających opieki ze względów zdrowotnych.

    Żeby skorzystać z urlopu, trzeba będzie złożyć wniosek i uzupełnić go danymi osoby wymagającej pomocy oraz wskazać stopień pokrewieństwa i napisać, dlaczego osobista opieka nad kimś jest konieczna.

    Uwaga, ten urlop jest bezpłatny.

    Siła wyższa

    Nowelizacja wprowadzi możliwość korzystania z wolnego ze względu na "siłę wyższą", czyli pilne sprawy rodzinne. Pracodawca nie będzie mógł nam odmówić, jednak należy zgłosić mu taką potrzebę. W tym przypadku urlop wyniesie 2 dni albo 16 godzin (2x8) w roku kalendarzowym.

    Uwaga, za ten urlop pracownik dostanie tylko połowę wynagrodzenia.

    Do pracy - elastycznie

    Rosnąca popularność pracy zdalnej i hybrydowej wymusiła konieczność uregulowania jej zasad. Dzięki nowelizacji kodeksu praca na odległość oraz pokrewne formy elastycznego zatrudnienia (np. ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy czy system skróconego tygodnia pracy itp.) zyskają pełną aprobatę ze strony państwa. Na uprzywilejowanej pozycji będą kobiety w ciąży, z małymi dziećmi lub opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

    Uwaga, szef nie musi zgodzić się na takie rozwiązanie, czyli pracę zdalną, zwłaszcza wtedy, kiedy forma pracy nie pozwala na wykonywanie jej w niestandardowym trybie.

    Dodatkowe przerwy

    Przepisy pozwolą pracownikowi na dodatkowy odpoczynek wliczany do czasu pracy. Druga przerwa w wymiarze przynajmniej 15 minut będzie przysługiwała wtedy, gdy dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 9 godzin. Na trzecią przerwę - również trwającą przynajmniej kwadrans - mogą liczyć ci, którzy pracują ponad 16 godzin na dobę.

    Kto zapłaci za prąd?

    Szczegółowe zasady pokrywania przez szefów kosztów pracy zdalnej (w tym ustalania ekwiwalentu pieniężnego / ryczałtu) będą obowiązkowym elementem wewnątrzzakładowego porozumienia, regulaminu lub porozumienia z pracownikiem. Obowiązkowe pokrycie kosztów zużycia mediów dotyczy wyłącznie energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy na odległość.

    Okazjonalna praca zdalna

    Wymiar pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie wynosi nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym i zależy od wymiaru czasu pracy pracownika (etatu) oraz liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik wykonuje pracę w trybie niestandardowym.

    Lepiej dla rodziców

    Ważnymi zmianami w przepisach będą także te związane z dyrektywą rodzicielską. Dotyczą one m.in. uniezależnienia prawa do urlopu rodzicielskiego od tego, czy w dniu porodu matka dziecka była zatrudniona (ubezpieczona).

    Kolejna zmiana to wprowadzenie do wymiaru urlopu rodzicielskiego 9-tygodniowego urlopu dla każdego z rodziców. I nie można go będzie przenosić z jednego rodzica na drugiego. Niewykorzystany - przepadnie.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-03-29 15:52:48 [5.184.216.*] id:1658289  
    liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha] Reputacja
    I tak samo będzie z 4 dniowym tygodniem pracy który chcą niektórzy idioci a nie pomyślą ze pracodawca to nie frajer i nie będzie płacił za 32 godziny pracy jak za 40 XD

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2023-03-29 17:04:53 [46.134.60.*] id:1658298  
    Darius27: Napisał postów [192], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Narazie to płacą za 40 godzin jak za 10 godzin... Więc swoje Mondrosci zostaw dla siebie
    2023-03-29 19:05:36 [5.184.216.*] id:1658306  
    liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha] Reputacja
    Kto ci każe pracować w Polsce? Ja tu nie pracuje od 2007 bo się nie opłaca a może być jeszcze gorzej przez debilskie pomysły z 4 dniowym tygodniem pracy
    2023-03-30 06:34:30 [46.134.58.*] id:1658316  
    Polpha: Napisał postów [9640], status [VIP] Reputacja
    Nieudacznicy tak mają