- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3050
- Dodano: 2023-04-04 / 11:56
- Komentarzy: 0
Nowoczesne laboratorium otwarto na Politechnice Opolskiej
Nowoczesne laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania otwarto na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. To doskonały przykład współpracy nauki, technologii i biznesu, dedykowany konkretnym potrzebom przedsiębiorców, ale też świetna baza kształcenia dla studentów.
Laboratorium Zaawansowanych Technologii Wytwarzania to element większego projektu. Za blisko 9 mln złotych powstały trzy laboratoria badawcze. Ponad 6,5 mln złotych to wsparcie Unii Europejskiej. Z tej bazy korzystają studenci kierunków technicznych, zlecane są tam też badania specjalistyczne i ekspertyzy dotyczące zaawansowanych technologii produkcji.
- To laboratorium dedykowane potrzebom przemysłu. Analiza potrzeb pokazała nam, gdzie możemy spotkać się z naszymi obszarami badań naukowych, naszą wiedzą i doświadczeniem i w czym możemy pomóc. To pierwszy kompleks laboratoryjny. Chcieliśmy nabyć taką aparaturę, której przemysł nie kupi. Przykładowo tomografia komputerowa kosztuje ponad 2 mln. Możemy kontrolować rzeczy bez ich niszczenia i je udoskonalać. Następny - mam nadzieję - będziemy mogli otworzyć za dwa lata - wyjaśnił prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.
Ta baza naukowo-badawcza ukierunkowana jest na przemysł maszynowy, mechaniczny, który dominuje w województwie opolskim. - Przemysł nie ma zazwyczaj tak dużo czasu, aby optymalizować maszyny. Tę rolę pełnimy my. Chcemy też stworzyć Centrum Metrologii Przemysłowej. Bez pomiarów nie można mówić o jakości produkcji, a my jesteśmy w tym mocni. Współpracujemy z Głównym Urzędem Miar - dodał prorektor.
- Nowe laboratorium to kolejne narzędzie do jeszcze szerszej współpracy z przemysłem. Już od wielu lat wspieramy przedsiębiorstwa przemysłowe nie tylko na Opolszczyźnie prowadząc badania naukowe czy też np. realizując doktoraty wdrożeniowe. To ważna część działalności Politechniki Opolskiej. Oczywiście, nowe laboratorium ma służyć także naszym pracownikom do podnoszenia kompetencji w kluczowych dla uczelni badaniach naukowych - podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Nauka idzie także w parze z biznesem. - Zawsze mówimy, że ideałem jest modelowy trójkąt współpracy wg zasady biznes - samorząd - nauka. Do tego niezbędna jest infrastruktura. To nowoczesne wyposażenie laboratorium to realny sprzęt dedykowany przedsiębiorcom - mówił wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Michał Wojczyszyn.
Roman Chudy, kierownik laboratorium opowiedział o technicznym zastosowaniu urządzeń i maszyn. - Jesteśmy tu w stanie optymalizować proces obróbki skrawaniem. Wykonujemy usługi dla przemysłu i prace zlecone, badania własne i zewnętrzne. Patentujemy rozwiązania aplikacyjne. Kształcimy studentów kierunków: mechanika i budowa maszyn, mechatronika, wzornictwo przemysłowe. Pracujemy głównie w materiałach metalowych oraz nowych materiałach drukowanych w 3D. Na wyposażeniu mamy m.in. frezarki, tokarki sterowane numerycznie, ale też maszynę do przecinania elektroerozyjnego - wyjaśnił.
Politechnika Opolska współpracuje m.in. z Instytutem Fraunhofera i Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz. Stawia na nowoczesne technologie przyszłości. Prof. Lothar Krool z wielkim entuzjazmem przyjmuje kolejne, nowe laboratoria na opolskiej uczelni. - Fraunhofer to najpotężniejsza organizacja badań naukowych na świecie. Rozrosła się i obecnie mamy ok. 30 tysięcy pracowników. W USA jest 12 takich instytutów, w Polsce tylko jeden. Myślę, że celem jest podłączenie laboratorium pod wyzwania przyszłości - ochronę środowiska i technologie wodorowe oraz kwantowe - przyznał naukowiec.
O genezie wsparcia projektów naukowych mówił marszałek Andrzej Buła. - Już w 2013 roku, gdy pojechaliśmy negocjować pieniądze unijne, zapisaliśmy prawie 90 mln zł na projekty naukowo - badawcze. Po roku 2015 okazało się, że mamy konkretne pieniądze dla uniwersytetu i politechniki. Przypadek sprawił, że spotkałem na swojej drodze prof. Lothara Krolla - mówił. Jak dodał, pieniądze na koncie nie dają satysfakcji, muszą być one wbudowane w coś, czego ludzie potrzebują. - Dziękuję pracownikom Politechniki Opolskiej, że wspólnie z Instytutem Fraunhofera podjęli się tego przedsięwzięcia. Nowa perspektyw to także kolejne możliwości dla uczelni o czym właśnie dyskutujemy - dodał.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.