- Autor: News4media
- Wyświetleń: 2023
- Dodano: 2023-04-10 / 17:26
- Komentarzy: 7
Co dalej z 500 plus? Polacy już odpowiedzieli
Pytanie: co dalej z 500 plus, od dłuższego czasu rozpala emocje. Bo jedni chcą jego rewaloryzacji , drudzy - likwidacji. PiS waha się, zastanawia i... nie podejmuje decyzji. Na razie.
Tymczasem dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego nie ma wątpliwości, że - jak mówi w rozmowie z InnPoland - jakąś decyzję na pewno trzeba podjąć.
- 500 plus z 2016 roku, kiedy zostało wprowadzone, nie jest już tyle samo warte, co wtedy, a w czasach wysokiej inflacji najprawdopodobniej będziemy jeszcze przez kolejne lata - ocenia.
Waloryzacja czy likwidacja?
Serwis INNPoland zlecił firmie badawczej Norstat sondaż, w którym zapytał Polaków o to, czy świadczenie Rodzina 500 plus powinno zostać zwaloryzowana czy raczej zlikwidowane.
Zdaniem większości uczestników badania, choć nie jest to większość przygniatająca - 500+ należy zwaloryzować. Tę odpowiedź wskazało 45 proc. respondentów. Przy tym "raczej tak" - 22,87 proc., a "zdecydowanie tak" - 21,91 proc.
Ale aż 27,68 proc. wybrało opcję "nie wiem", co oznacza, że nie mają wyrobionej opinii. Jak widać, nie jest to mało znacząca grupa malkontentów.
Z kolei za likwidacją tego świadczenia jest 27 proc. badanych osób. W tym "zdecydowanie tak" - 13,8 proc, a "raczej tak" - 13,2 proc. Bez zdania w tej kwestii jest ponad 16,5 proc. respondentów.
Państwo się zobowiązało
- To pokazuje, że jest przyzwolenie społeczne, żeby ten program istniał. Likwidacja tego programu byłaby bardzo trudna. Bo skoro państwo się zobowiązało do tego, że będzie wspierać rodziców w wychowaniu dziecka, no to odebranie komukolwiek tego programu może być wątpliwe.
Dlatego... - Trochę jest to dziwne, że tylko tyle osób mówi o waloryzacji. Wydawałoby się, że z perspektywy respondentów jednak będzie dużo większe poparcie dla podnoszenia tego świadczenia - komentuje dr Kolek.
A po 7 latach...
Od wprowadzenia świadczenia 500 plus minęło już 7 lat. W tym czasie do rodzin trafiło - jak podsumowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej - ponad 223 mld zł. Obecnie z programu korzysta ponad 6,5 mln dzieci, a koszt tego wsparcia w 2023 r. to 40,2 mld zł.
A jaka jest skuteczność programu "Rodzina 500 plus" w stosunku do jego wstępnych założeń? Mizerna. Bo aktywność zawodowa kobiet spadła, a w 2022 roku - według GUS - urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci, najmniej od II wojny światowej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Każdy ponosi koszty inflacji. Trzeba się nauczyć z tym radzić, a nie tylko łapska po kasę wyciągać. Ja nie mam żadnych +++ i sobie radzę.