- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1513
- Dodano: 2023-04-09 / 09:03
- Komentarzy: 0
Święta Wielkiej Nocy są najważniejszymi dla chrześcijan. Jak je przyżywać?
Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, obchodzimy je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Oprócz tego, że jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, jest też najbardziej lubianym.
Świętowanie powinniśmy rozpocząć obecnością na Wigilii Paschalnej
Liturgia Wielkiej Niedzieli rozpoczyna się już po zachodzie słońca w Wielką Sobotę. Na początku liturgię Wigilii Paschalnej następuje zapalenie Paschału - świecy, która symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa. Paschał zapala się od poświęconego ognia, a od Paschału zapala się inne świece, więc światło powoli wypełnia cały kościół. W trakcie liturgii światła śpiewana jest pieśń ""Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie". Potem następuje Liturgia Słowa, która obejmuje aż 7 czytań, opisują one dzieła Pana Boga - od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Chrystusa. Kolejnym elementem jest błogosławieństwo wody, która w ciągu kolejnego roku będzie używana przy udzielaniu sakramentów chrztu. Tradycyjnie wierni zabierają też w naczyniach wodę święconą do domu. Na koniec Wieczerzy Paschalnej odbywa się liturgia eucharystyczna i radosne odśpiewanie Alleluja. Podczas liturgii kapłan i diakon noszą szaty koloru białego.
Rezurekcja
Wczesnym rankiem w niedzielę, o 6 rano rozpoczyna się msza, którą nazwano Rezurekcją od łacińskiego słowa "resurrectio" oznaczającego zmartwychwstanie. Przed rozpoczęciem mszy rezurekcyjnej, odbywa się procesja, a w jej trakcie trzykrotnie obchodzi się kościół. Głośne bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie i ogłasza radosną nowinę o nim wszystkim wiernym. W procesji rezurekcyjnej niesiona są: figura Zmartwychwstałego Chrystusa, monstrancja z Hostią oraz Krzyż przepasany czerwoną stułą. Podczas obchodzenia świątyni intonowane jest " Zmartwychwstał z grobu Pan, Alleluja". wierni za każdym razem odpowiadają: "Który zawisł na drzewie krzyża, Alleluja". Na koniec procesji wykonuje się pieśń "Ciebie Boga wysławiamy". Podczas liturgii rezurekcyjnej przypominana jest postawa Piotra i Pawła wobec nowiny o pustym grobie. Czytane jest świadectwo Piotra o Zmartwychwstaniu.
W Wielką Niedzielę papież Franciszek odprawi mszę zakończoną tradycyjnym orędziem i błogosławieństwem Urbi et Orbi, która będzie transmitowana w telewizji.
Uroczyste śniadanie wielkanocne
W Wielką Niedzielę ważną częścią świętowania jest spożywanie uroczystego śniadania w gronie rodzinnym. Przed jego rozpoczęciem należy się pomodlić, można też zaśpiewać pieśń wielkanocną np. "Nie zna śmierci Pan żywota". Potem uczestniczący posiłku dzielą się jajkiem i składają sobie nawzajem życzenia. Skończył się Wielki Post i wreszcie wszyscy mogą kosztować najprzedniejsze przysmaki i we wspólnym ucztowaniu doświadczyć prawdziwej radości.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.