- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1036
- Dodano: 2023-04-12 / 08:05
- Komentarzy: 0
ZUS policzył zwolnienia lekarskie. Początek roku pod znakiem chorób układu oddechowego
W styczniu i lutym 2023 r. do ZUS wpłynęło 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Dane ZUS wskazują, że częściej chorują kobiety, a pacjentów najczęściej dotykają choroby układu oddechowego.
Więcej niż roku temu
W porównaniu do początku 2022 r., w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku jest więcej zarówno zwolnień chorobowych (o 16,1 proc.) jak i dni absencji chorobowej - o 8,6 proc.
- W lutym tego roku zarejestrowano 2,4 miliony zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 24 milionów dni absencji chorobowej. Dotyczy to zwolnień z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny. W porównaniu ze styczniem liczba dni absencji chorobowej spadła o 12,9 procent, a liczba zaświadczeń lekarskich o niemal 10 procent. Jeśli przyłożymy luty z tego roku do lutego z 2022 roku, to obecnie widać było wzrost wydanych zaświadczeń lekarskich aż o 15,5 procent a liczby dni na "chorobowym" o 7,1 procent - Sebastian Szczurek, regionalny rzeczni prasowy ZUS województwa opolskiego.
Zdecydowana większość zwolnień lekarskich jaką odnotował ZUS w styczniu i lutym br. było wystawionych z tytułu choroby własnej - to aż 4,1 mln. Natomiast liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń sięgnęła 42,5 mln. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. wzrosła zarówno liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS - o 6,8 proc., jak i liczba zaświadczeń lekarskich - o 13 proc.
Na jeden dzień
W styczniu i lutym przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego w Polsce to 10,31 dnia, a skumulowana przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 16,19 dnia (15,92 dnia dla mężczyzn i 16,41 dnia dla kobiet). Większość zaświadczeń lekarskich - 43,2 proc. - było krótkotrwałych bo wystawione je na okres od 1 do 5 dni. Z tego 5,3 proc. zwolnień zostało orzeczonych na jeden dzień. Na czas od 6 do 10 dni lekarze wystawili 25,2 proc. zwolnień, a zwolnienia od 11 do 30 dni stanowiły 27,4 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich.
Panie częściej
Od początku tego roku ponad połowę zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom - 55,6 proc. To minimalnie mniej niż w tym samym, czasie minionego roku, kiedy odsetek ten wyniósł 55,7 proc.
Przyczyny
W styczniu i lutym 2023 r. najczęstszą przyczyną chorobową absencji były:
- choroby układu oddechowego - 20,6 proc. ogółu liczby dni absencji (8,7 mln dni absencji chorobowej),
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej - 15,8 proc. (6,7 mln dni),
- ciąża, poród i połóg - 13,7 proc. (5,8 mln dni),
- urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych - 11,8 proc. (5,0 mln dni),
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania - 9,8 proc. (4,2 mln dni).
Dominującą przyczyną absencji chorobowej były choroby układu oddechowego.
W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego zauważalny jest znaczny wzrost liczby dni absencji chorobowej w tej grupie chorobowej. Z kolei nieznaczny spadek nastąpił w odniesieniu do liczby dni absencji chorobowej w związku z ciążą, porodem i połogiem.
W przypadku zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania odnotowano minimalny wzrost liczby dni absencji chorobowej w porównaniu do początku 2022 r.
W okresie styczeń - luty 2023 r. zarejestrowano 66,2 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu jednostki chorobowej COVID-19 na łączną liczbę 435,7 tys. dni absencji chorobowej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.