• Wyświetleń: 587
    • Dodano: 2023-04-06 / 12:20
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak dobrać odpowiednią dyszę do opryskiwacza?

    Rozpylanie na polu środków ochrony roślin i nawozów jest stałą pozycją w kalendarzu prac agrotechnicznych. Pozwala na stworzenie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i chroni je przed szkodnikami oraz chorobami, które zmniejszają plony. Aplikacja takich preparatów powinna być jednak bardzo precyzyjna, gdyż nie jest korzystne ani ich przedawkowanie, ani niedobór.

    Do uzyskania odpowiednich efektów przyczyniają się dysze opryskiwacza. Czym się kierować przy ich wyborze?


    Jakie funkcje pełnią dysze opryskiwacza?


    Opryskiwacz jest maszyną rolniczą przeznaczoną do aplikacji na polu płynnych preparatów nawozowych i ochronnych. Jest on wyposażony w zbiornik na ciecz oraz w specjalne dysze, przez które środek jest wyrzucany pod ciśnieniem na zewnątrz.


    Istotą dobrego nawożenia czy aplikowania środków ochrony roślin jest precyzja. Oznacza ona dawkowanie określonej ilości preparatu na metr kwadratowy (hektar) uprawy bez pomijania pasów pola czy nakładania się stref oprysku podczas kolejnych przejazdów maszyny.


    Osiągnięcie optymalnego efektu wymaga uwzględnienia wielu czynników, począwszy od prędkości przejazdu maszyny, przez gęstość rozpylanej cieczy, po warunki pogodowe, a w szczególności siłę wiatru.


    W realizacji tego zadania bardzo ważne są dysze do opryskiwaczy. Mają one różną konstrukcję i dlatego gwarantują też inne efekty pracy. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego wariantu do wykonania aplikacji danego preparatu w konkretnych warunkach środowiskowych.


    Może Cię zainteresować: Nowoczesne rolnictwo - jak wygląda?


    Rodzaje dysz do opryskiwacza


    Dysze do opryskiwacza są klasyfikowane z uwzględnieniem kilku kryteriów. Najpopularniejszy i najbardziej ogólny podział wyróżnia modele tradycyjne i antyznoszeniowe. Te drugie są skonstruowane tak, aby przy silnym wietrze krople nie zmieniały swojego toru lotu. Dobry efekt osiąga się przez zwiększenie masy kropli, które swoim ciężarem stawiają opór powiewom wiatru.


    W ofercie wieloletniego dystrybutora części i maszyn dla rolnictwa, firmy MRJ Agrotim, są też dysze jedno- i dwustrumieniowe. Te drugie są wyposażone w dwa wyloty umieszczone w jednym korpusie. Gwarantują one dobre pokrycie pola środkami ochrony roślin przez lepszą penetrację i osiadanie stosowanych produktów.


    Ze względu na sposób tworzenia kropli wyróżnia się dysze:



    • zwykłe,

    • uderzeniowe,

    • eżektorowe.


    Natomiast ze względu na podstawową konstrukcję i zasadę działania - ciśnieniowe, pneumatyczne, rotacyjne.


    Załącznik:
    oprysk-na-polu.jpeg


    Jak dobrać dysze do opryskiwaczy?


    Jak wspomniano na początku artykułu, dobór dysz do opryskiwaczy powinien uwzględniać warunki środowiskowe, ale nie tylko. Istotne są też inne czynniki, takie jak jakość i ciśnienie wody oraz rodzaj i stopień rozwoju roślin uprawnych.


    Przykładowo inne dysze do opryskiwacza trzeba dobrać do aplikacji preparatu w głąb łanu wysokiej pszenicy, a inne, jeśli oprysk ma chronić jedynie kłosy. Na wybór dysz powinien mieć też wpływ materiał, z którego zostały wykonane.


    W sprzedaży są modele z polimerów, ceramiczne, mosiężne, ze stali nierdzewnej i stali nierdzewnej hartowanej. Każdy typ ma nieco inną wytrzymałość. Dysze ceramiczne są kruche, polimerowe się odkształcają, a stalowe wytrzymują najdłużej.


    Wybierając dysze do opryskiwacza, należy kierować się kilkoma kryteriami. Są to:



    • rodzaj zwalczanych szkodników roślin (agrofagów),

    • sposób dawkowania i rodzaj preparatu chemicznego,

    • dawka cieczy, jaka powinna być zaaplikowana na hektar uprawy,

    • warunki środowiskowe, nasłonecznienie i prędkość wiatru.


    Każdy zabieg agrotechniczny należy pod tym względem analizować indywidualnie. Przy silnym wietrze preferowane będą dysze wytwarzające duże i ciężkie krople, które nie zostaną zniesione poza planowaną strefę oprysku.


    W przypadku aplikacji herbicydów, fungicydów i insektycydów priorytetem jest dokładne pokrycie powierzchni liści. Dlatego warto sięgnąć po dysze produkujące bardzo drobne krople. Są one zalecane również wtedy, gdy przy jednym przejeździe maszyny trzeba pokryć szeroki pas pola.


    Proponowane przez MRJ Agrotim dysze wytwarzające grube krople są też niezastąpione przy opryskach doglebowych oraz przy potrzebie penetracji głębszych warstw wysokiego łanu. Natomiast za pomocą dysz średniokroplistych można rozpylać środki chwastobójcze i owadobójcze przy słonecznej pogodzie.





    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".