11 drużyn wystartowało w VI Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Zespół Szkół w Prószkowie wystawił, aż trzy drużyny. Dwie stanęły na podium w klasyfikacji generalnej. W VI Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego wzięło udział 44 uczniów, reprezentujących 9 szkół ponadpodstawowych.
Gościem specjalnym turnieju był wiceminister obrony narodowej - Marcin Ociepa. Spotkał się z młodzieżą i wręczał z Krzysztofem Wysdakiem, członkiem Zarządu Powiatu Opolskiego nagrody laureatom klasyfikacji generalnej VI Drużynowego Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego.
- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Politechnika Opolska może współtworzyć tak ważne wydarzenie. Zaznaczę, że w naszej ofercie studiów mamy unikalny kierunek - sport i bezpieczeństwo, który świetnie łączy służbę mundurową ze studiami, z nauką - podkreślił podczas ceremonii otwarcia turnieju prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
- Chcemy, by ten turniej przyczynił się do integracji środowisk związanych z edukacją i działaniami na rzecz bezpieczeństwa, w tym szkół z klasami o profilu mundurowym, przedstawicieli służb mundurowych, ośrodków akademickich, instytucji oraz wszystkich osób działających na rzecz obronności oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa kraju - dodał Henryk Lakwa, Starosta Opolski i organizator turnieju.
- Jest to edycja zupełnie inna od wcześniejszych, ponieważ do tej pory konkurencje odbywały się indywidualnie i w każdej z nich można było wyłonić najlepszego zawodnika. Natomiast dzisiaj działamy zespołowo. Mamy cztery konkurencje: test wiedzy, tor sprawnościowy, w którym biegnie całą drużyna, pierwsza pomoc - oczywiście udzielana zespołowo i strzelanie. Pierwsze trzy z nich zorganizowano na Politechnice Opolskiej, za co serdecznie dziękuję - powiedział Dariusz Sobków, dyrektor Zespołu Szkół im. J. Warszewicza w Prószkowie, organizator działający w imieniu Starosty Opolskiego.
- Test sprawnościowy różnił się od ubiegłorocznego, w którym też brałam udział, przede wszystkim teraz cała grupa wspólnie pokonywała tor. Były problemy i zmęczenie, ale byliśmy naprawdę dobrze przygotowani. Największą trudność sprawiło nam pokonanie skrzyń z manekinem na noszach - powiedziała Kinga Majeranowska z klasy przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół w Tułowicach.
- Konkurencja pomocy przedmedycznej polegała m.in. na uratowaniu dziecka, które wcześniej się topiło, uspokojeniu jego spanikowanego rodzica i wszczęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dziecka - dodała Natalian Fijałkowski z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.
- W tym roku jesteśmy współorganizatorem turnieju, choć wydarzenie to już od kilku lat jest organizowane na naszych obiektach. Wszystko wskazuje na to, że ta współpraca będzie trwała nadal. Część uczniów-uczestników jest zainteresowana naszą ofertą, zwłaszcza kierunkiem sport i bezpieczeństwo dedykowanemu właśnie służbom mundurowym, ale słyszymy też o zainteresowaniu wychowaniem fizycznym, fizjoterapią czy turystyką i rekreacją - powiedziała dr Dorota Borzucka, kierownik Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu WWFiF.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.