- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1022
- Dodano: 2023-04-19 / 12:06
- Komentarzy: 2
Mija 80 lat od powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W obawie przed ostateczną likwidacją getta, ludność żydowska postanowiła przeciwstawić się Niemcom. Los powstania był z góry przesądzony, szanse na zwycięstwo były nikłe, jednak Żydzi walczący w getcie przeszli tym bohaterskim czynem do historii. W 80. rocznicę tego wydarzenia, Opole uczci ich pamięć.
Dziś w Miejskiej Bibliotece publicznej w ramach Akcji Żonkile 2023 wszyscy odwiedzający MBP otrzymają papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu. Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ale jej geneza sięga nieoficjalnych obchodów powstania przed 1989 r., których czołową postacią był Marek Edelman. Obecnie każdy może uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest - przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania.
O godz. 12.00 Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył kwiaty i hołd poległym w powstaniu przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Nowa Synagoga, przy ul. Barlickiego 2. Podczas wydarzenia odczytany został fragment książki "Trzy życia Ireny Gelblum", a także były rozdawane papierowe żonkile.
Tuż po złożeniu kwiatów, na placu Jana Pawła II, o godz. 12.45 otwarto wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady". Ta wyjątkowa ekspozycja została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum (Muzeum Pamięci Holokaustu w Stanach Zjednoczonych z siedzibą w Waszyngtonie) i jest prezentowana we współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Miastem Opole oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu. Wystawę będzie można oglądać do 31 maja br.
O godz. 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą, pisarzem, dramaturgiem, dziennikarzem, autorem książki "Trzy życia Ireny Gelblum". Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UO Marek Białokur. Irena Gelblum była łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim, członkinią Mścicieli, którzy tuż po wojnie odpłacali Niemcom za Holokaust, krótko mieszkanką Palestyny, dziennikarką, która wróciła do komunistycznej Polski, by ją opuścić w efekcie antysemickiej nagonki w 1968 roku, wreszcie poetką i tłumaczką literatury polskiej we Włoszech, skąd z powrotem przyjechała do kraju urodzenia, aby w nim umrzeć w 2009 roku (opis od wydawcy książki).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
M1974P: Napisał postów [14064], status [VIP]
No fajnie :] a dzień później Adi miał urodziny;)