- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 970
- Dodano: 2023-04-21 / 16:25
- Komentarzy: 0
Nowy kierunek studiów na Politechnice Opolskiej. Dietetyka i jakość żywności
(Fot. Politechnika Opolska)
Dietetyka i jakość żywności - nowy kierunek studiów na Politechnice Opolskiej to unikatowa w skali kraju propozycja łącząca kwestie związane z prawidłowym odżywianiem się, promocją zdrowia z bardzo szybko zachodzącymi przemianami technologicznymi w produkcji żywności.
- Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Za pięć lat tych ostatnich będzie aż 30%. Nadmiar zbędnych kilogramów ma 31% chłopców i 20% dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13% chłopców i 5% dziewczynek. Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Z kolei Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w swojej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności podkreśla, że ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowym elementem drogi na szczyt zdrowej sylwetki. Kolejne piętra zajmuje właściwa dieta.
- Ale to nie wszystko. Pojawia się także coraz więcej chorób dietozależnych. Dane te wskazują, że dietetycy mają i będą mieli bardzo dużo pracy. Nowy kierunek, dietetyka i jakość żywności to praktyczny, unikatowy w skali kraju kierunek, ponieważ dotyczy nie tylko kwestii związanych z prawidłowym odżywianiem się czy promocją zdrowia. Odpowiada także na wyzwania związane z szybkimi przemianami technologicznymi współczesnego świata - tłumaczy dr Żaneta Grzywacz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, gdzie od października startuje nowy kierunek.
- Dietetyka i jakość żywności łączy nauki medyczne, nauki o zdrowiu, nauki rolnicze oraz nauki inżynieryjno-techniczne. Charakteryzuje go także duża dawka praktyki - wylicza prof. Dominika Matuszek z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.
Podczas studiów studenci zdobędą wiedzę m.in. z zakresu: dietetyki i żywienia człowieka w różnych stanach fizjologicznych; żywienia zbiorowego; psychologii i psychodietetyki; systemów jakości i bezpieczeństwa żywności; najnowszych technologii przetwarzania surowców spożywczych i metod oceny jakości żywności; metod organizacji procesów technologicznych w przemyśle spożywczym pod kątem ich higieny i bezpieczeństwa a także dotyczą biotechnologii, toksykologii i higieny żywności; technologii produkcji potraw i ich przygotowania wg wytycznych konkretnych diet; oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia organizmu; anatomii i fizjologii człowieka czy podstaw immunologii i klinicznego zarysu chorób.
Podczas studiów licencjackich (trzyletnich dziennych lub zaocznych) student będzie miał do wyboru specjalizacje takie jak: dietetyka i żywienie człowieka oraz jakość i bezpieczeństwo żywności.
- Ta pierwsza umożliwia pracę jako np. specjalista ds. żywienia, promocji i edukacji zdrowia, w zakładach żywienia zbiorowego, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej a także prowadzenie doradztwa żywieniowego indywidualnego, czyli własnego dietetycznego gabinetu. Ale to nie wszystko. Nasi absolwenci mogą pracować w przemyśle spożywczym czy też w instytucjach zajmujących się kontrolą żywności pod względem jej jakości i bezpieczeństwa jak np. w placówkach kontroli jakości i laboratoriach analizy żywności czy w przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach zajmujących się przetwórstwem, kontrolą, obrotem żywności oraz dietetyką i żywieniem człowieka - wylicza prof. Dominika Matuszek.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.