- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 2943
- Dodano: 2023-04-21 / 10:33
- Komentarzy: 1
Nagrody Całki przyznane po raz 7.
Każdego roku Miasto Opole docenia osoby działające na rzecz lokalnej społeczności. Nagroda im. Jana Całki to wyróżnienie dla Lidera Społecznego za szczególne osiągnięcia w zakresie rozwoju dialogu i współpracy w Opolu oraz docenienie Pożytku Roku nagroda dla zadania pożytku publicznego o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Miasta Opola.
W Opolu już po raz siódmy zostały wręczone nagrody im. Jana Całki. Nagroda jest uhonorowaniem ciężkiej i społecznej pracy społecznego działacza Jana Całki. Rok 2022 był dla organizacji społecznych dużym wyzwaniem. W lutym rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.
Do siódmej edycji konkursu zgłoszono 40 kandydatur, z czego 18 do kategorii Lider Społeczny Roku 2022 oraz 22 do kategorii Pożytek Roku 2022. Zgłoszenia do nagrody mogły składać organizacje pozarządowe, rady dzielnic, instytucje publiczne oraz grupy mieszkańców (minimum 10 osób). Kapituła w każdej kategorii wybrała po pięć wyróżnień, spośród których wybrano ostatecznych laureatów.
LIDER SPOŁECZNY ROKU 2022 - nagroda główna, statuetka oraz 5 000 zł.
Jarosław Szychliński
Kandydat od 2009 roku w stowarzyszeniu Qusisiana prowadzi konsultacje diagnostyczne, sesje interwencyjne, sesje psychoterapii indywidualnej oraz sesje terapii grupowej, w szczególności dla osób uzależnionych oraz członków ich rodzin a także dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Ponieważ w wielu przypadkach terapii nie można przerwać, dlatego nawet gdy kończą się projekty- Pan Jarosław dalej kontynuuje społecznie bezpłatnie terapie ze swoimi podopiecznymi. Przez wiele lat był członkiem komisji konkursowych w mieście Opolu opiniujących projekty organizacji pozarządowych.
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII LIDER SPOŁECZNY ROKU 2022
Natalia Ciępka
Kandydatka od dziecka związana jest artystycznie z Opolem. Już w czasach licealnych rozpoczęła swoją działalność jako koordynator projektów skierowanych do mieszkańców Opola. Zajmuje się kultywowaniem i promocją ulicznej sztuki cyrkowej oraz formy tzw. Nowego cyrku. Skupia się na tworzeniu tematycznych spektakli tanecznych z wykorzystaniem płonących rekwizytów. Mają one na celu nie tylko dostarczenie rozrywki ale i przekazywanie konkretnych treści. Od ponad 10 lat pełni funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Teatru Tańca i Ruchu Ogniem Mantikora
Marek Łabno
Umiłowanie miasta Opola, jego zabytków, kultury, a przede wszystkim miłość do ludzi - tak najprościej można opisać Marka Łabno. Kiedy mijamy na ulicy osobę zagubioną, niejednokrotnie nie reagujemy - Marek Łabno natomiast rozmawia, interesuje się i obdarza ciepłym, życzliwym słowem i chęcią pomocy. Poprzez podejmowane działania, pokazuje, że nawet najmniejsza organizacja może robić coś wartościowego i znaczącego dla społeczeństwa - Stowarzyszenie "Opolska Pozytywka". Organizowany przez niego Marsz Mikołajów pozwala zbliżyć się do mieszkańca i przybliżyć ideę niesienia pomocy. Dzięki temu Stowarzyszenie zebrało środki na odnowę dwóch sali szpitalnych Oddziału Chirurgii Dziecięcej UKS, wsparło Opolskie Schronisko dla zwierząt, oraz zebrało część środków na leczenie dziecka z Opola. Przez lata, organizował niniejszy Marsz jako wolontariusz.
Alicja Chajduk
Kandydatka od 2021 jest Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych "Jestem" w Opolu. Kandydatka przyczyniła się do zorganizowania grup wsparcia dla rodziców zastępczych z miasta Opola. Jest pomysłodawczynią akcji " i ja mogę mieć nowy pokój". Dzięki niej, pozyskała farby do firmy AkozoNobel Polska, którymi zostały odnowione pokoje dzieci z rodzin zastępczych z Opola. Pozyskała dary z zagranicy na pomoc uchodźcom, którzy zostali zakwaterowani w Domu Studenta Sokrates. Członkini Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Opolu. Od 2011 roku wielokrotnie była współorganizatorem letniego wypoczynku dla dzieci funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa. Obecnie od kilku lat jest Przewodniczącą Funduszu Pomocy Doraźnej przy Zarządzie Głównym NSZZ FiPW oraz Przewodniczącą Funduszu Pomocowego przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej w Warszawie
Marcin Banaszkiewicz
Fundator i koordynator lodówki społecznej na rzecz ubogich mieszkańców miasta. Organizator różnego rodzaju zbiórek i festynów na rzecz chorych dzieci z naszego miasta. Zawsze gotowy do pomocy drugiemu człowiekowi, który jest w potrzebie w szczególności mieszkańcom Opola w trudnej sytuacji materialno-bytowej.
POŻYTEK ROKU 2022 - nagroda główna, statuetka oraz 5 000zł.
Zupa w Opolu - pomoc dla osób w kryzysie bezdomności i nie tylko - Fundacja Zupa w Opolu.
Od 2017 przez cały rok, w każdą sobotę, na placu Kopernika wolontariusze Fundacji Zupa w Opolu rozdają ok. 80-90 porcji ciepłej zupy, kanapek, napojów oraz słodyczy. Z czasem oprócz zupy Fundacja zaczęła dystrybuować także ciepłą odzież, oferować pomoc medyczną, pomoc w załatwieniu rozmaitych spraw. Dziś Zupa to również streetworkerzy pracujący z potrzebującymi. Wyjście z posiłkami na ulicę służy zbliżeniu się do codzienności bezdomnych, do trudnych sytuacji, z którymi na co dzień przychodzi im się zmagać. Zupa jednoczy szerokie grono ludzi, ucząc ich wrażliwości na osoby w kryzysie.; stworzyła nowy przyczółek w walce o godność człowieka. Fundacja Zupa w Opolu skutecznie oraz systematycznie wspiera osoby w kryzysie bezdomności oraz osoby ubogie. Jest to niezwykle wartościowa inicjatywa, skierowana na osoby najbardziej potrzebujące
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII POŻYTEK ROKU 2022
Złota Rączka - pomocne Opole i druga edycja Specjalista dla seniora z Opola - Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowiska Lokalnego "Chciej Chcieć"
Projekt zrealizowany we współpracy z MOPR, Centrum Senior w Opolu i 4 Domami Dziennego Pobytu w Opolu, które wskazały najbardziej potrzebujące osoby. W ramach projektu zaplanowano bezpłatną pomoc w drobnych naprawach w miejscu zamieszkania dla seniorów i osób niepełnosprawnych z Opola, którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami. Równie ważnym dla beneficjentów projektu było pokrycie kosztów ze środków projektu, zarówno usług jak i materiałów niezbędnych do wykonania napraw. Zadanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i pokazało jaka jest skala potrzeb na tego typu usługi, szczególnie u osób mniej majętnych.
"Opieka Wytchnieniowa" - edycja 2022 - Fundacja Flexi Mind
Opieka wytchnieniowa jest usługą społeczną realizowaną w środowisku osób jej potrzebujących. Deinstytucjonalizacja usług społecznych to nowy kierunek pomocy społecznej w Polsce. Program Opieki po raz pierwszy został zrealizowany w 2021 roku i pokazał, że zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest bardzo duże. Realizacja Programu w 2022 roku to kontynuacja działań, będącą odpowiedzią na potrzeby rodzin osób z niepełnosprawnościami. Członkowie rodzin/opiekunowie dzięki wsparciu w formie opieki wytchnieniowej dysponowali czasem, który mogli przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, dzięki czemu z nowym zaangażowaniem sprawowali opiekę nad osobą niepełnosprawną, mogli załatwić niezbędne sprawy dnia codziennego, podniosły umiejętności w zakresie sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością, wzmocniły osobisty potencjał oraz nauczyły się ograniczać negatywny wpływ na swoją kondycję psychiczną związaną z obciążeniami opieką nad osobą z niepełnosprawnością
"Poznaj Opole!" - Akademia Kultury Alternatywnej FUERTE
W ramach projektu "Poznaj Opole" powstało łącznie 18 materiałów filmowych - 6 odcinków w trzech różnych wersjach - Intro. Tutoriale w postaci video-przewodników oraz filmów informacyjnych zostały opublikowane w sieci internetowej przez dział promocji Urzędu Miasta Opola. Filmy opublikowane w kilku miejscach w Internecie cały czas zdobywają zasięgi i trafiają do osób - zarówno cudzoziemców jak i mieszkańców Opola. W ciągu miesiąca filmy udostępnione na kanale YouTube zyskały prawie 2 tys. wyświetleń. Podobną liczbę odtworzeń uzyskano na oficjalnej stronie Facebook CDO.
"Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży" Fundacji DOM w Opolu - Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu
Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej wspiera dzieci w ich środowisku. Kompleksowa opieka oparta jest na współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami diagnostycznymi oraz ośrodkami wsparcia, poradnią psychologiczno- pedagogiczną, ośrodkiem pomocy społecznej, ośrodkami wsparcia pieczy zastępczej. Specjaliści ośrodka współpracują z instytucjami edukacji młodych beneficjentów - szkołami, przedszkolami. Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Fundacji DOM działa w ramach kontraktu z NFZ (pierwszego poziomu referencyjnego). Oznacza to, że udzielane jest wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne oraz środowiskowe wszystkim osobom uprawnionym, bez konieczności skierowania od specjalisty. Zespół psychologów, psychoterapeutów oraz terapeuci środowiskowi wspierający bezpłatnie dzieci i młodzież uczącą się do 21 roku życia oraz ich rodziny. Ośrodek jest dostępny dla osób w kryzysie, osób mających trudności w relacjach z rówieśnikami czy najbliższymi, osób z zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami zachowania, dla rodziców/opiekunów odczuwających trudności wychowawcze.
Uroczysta gala odbyła się w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Nagroda jest wręczanie od 2016 roku i została ustanowiona po śmierci jej Patrona Jana Całki.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
fantom: Napisał postów [347], status [maniak]
*****Olejnik, *****Engelking !!! A tak poza tym to *****TVN !!! i *****całe Discovery Channel !!!