- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1773
- Dodano: 2023-05-01 / 20:00
- Komentarzy: 6
Żeby nie klepać biedy na emeryturze, trzeba pracować na emeryturze
Marzenie o spokojnym wypoczynku na emeryturze to dla Polaków kraina bajki. Większość pracujących już zakłada, że dłużej będą aktywni zawodowo. Żeby potem starczyło na leki i rachunki.
W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Każdy, kto płaci składki na ubezpieczenie emerytalne, z chwilą osiągnięcia tego wieku ma prawo do emerytury. Tyle teoria.
W praktyce 77 proc. Polaków boi się, że świadczenia emerytalne, na jakie mogą liczyć w przyszłości, nie pozwolą im na w miarę spokojne finansowo życie. To dane z najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" przygotowanego przez Personnel Service.
Bez złudzeń, panie i panowie
Dlatego najlepszą motywacją do przedłużania życia zawodowego dla 38 proc. osób jest wzrost przyszłej emerytury za dodatkowe lata pracy. To ważne dla 43 proc. kobiet i 34 proc. mężczyzn.
I jest to bardzo zdroworozsądkowe podejście do kwestii własnej emerytury w kontekście deklaracji m.in. szefowej ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej.
- Emerytura wynika z tego, jak długo pracujemy, ile zgromadzimy kapitału i kiedy przejdziemy na emeryturę - powiedziała. - To będzie później decydowało o wysokości emerytury.
Nic zatem dziwnego, że aż 77 proc. Polaków boi się, że przyszłe emerytury nie pozwolą im na spokojne życie. Częściej kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (72 proc.).
Ponad połowa będzie pracować dłużej
- Starzenie się społeczeństwa powoduje kilka wyzwań, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Wydaje się, że naturalną konsekwencją będzie wydłużanie aktywności zawodowej, zwłaszcza, że współcześni 60-latkowie są często w świetnej kondycji i są dla firm wartością - uważa założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w informacji prasowej.
Z prognoz wynika, że do ok. 2030 roku z rynku pracy będzie ubywało ok. 120-150 tys. osób, a w kolejnych dekadach będzie to nawet 160-240 tys.
Polacy, jak pokazuje badanie, mają tego świadomość, bo aż 55 proc. przyznaje, że będzie zmuszona pracować dłużej, niż przewiduje to wiek emerytalny. To o 5 proc. więcej niż rok temu.
Rządzący do tego zachęcają
Najwyraźniej i rządzący maja tego świadomość. Minister pracy Marlena Maląg, przekonywała niedawno, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem.
I dodała, że rząd wprowadził wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy, m.in. PIT 0 dla seniorów.
Ten trend potwierdzają to dane z rynku pracy. W Polsce 56 proc. pracodawców przyznaje, że ma wśród swoich pracowników emerytów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5557], status [Szycha]
Jest jakieś wyjaśnienie na to ze emeryt może dorobic do jakiejs małej kwoty i mu zabierają świadczenie pi jej przekroczeniu a stare capy takie jak Kaczyński czy Tusk maja potężne emerytury i kasę z naszych podatków i nikt im nie zabiera świadczenia ?!