Budowa domu jest procesem bardzo złożonym i składają się na nią różne etapy. Gdy fundamenty zostaną zbudowane, ściany wzniesione, konstrukcja dachowa otrzyma swoje pokrycie, a stolarka okienno-drzwiowa zostanie zamontowana to można uznać, że realizacja budowy dobiegła końca. Jednak istnieje jeszcze kilka prac, które należy wykonać, by uznać prace za zwieńczoną.
Żaden budynek mieszkalny nie obejdzie się bez instalacji elektrycznej i hydraulicznej, ale oprócz tego ważna jest elewacja domu. Z jakich materiałów najlepiej ją wykonać? Czym się kierować przy ich wyborze?
Jest to pytanie bardzo ogólnikowe i nie ma na nie jednakowej odpowiedzi. Fachowcy działający w branży budowlanej, czy to wykonawcy, deweloperzy, czy gałąź sprzedaży artykułów budowlanych prawdopodobnie odpowiedziałaby, że to tynki są w Polsce wciąż najczęściej wybieranym materiałem elewacyjnym. To zrozumiałe ze względu na przystępną cenę w stosunku do innych tworzyw oraz na trwałość surowców. Jednak, by polska architektura mieszkalna nie była zbyt monotonna wprowadzane są do niej materiały bardziej wyszukane. Jednym z nich są piaskowce, materiał budowlany, ale także element dekoracyjny.
Elewacja domu spójna z otoczeniem
Elewacja na połaci domu wykonywana jest bardzo rzadko,a nawet raz położona ma przetrwać eksploatację przez co najmniej kilka dekad. Pod wpływem warunków atmosferycznych ulega ona jednak sukcesywnemu zniszczeniu i po kilku latach nie wygląda już tak atrakcyjnie jak tuż po jej zrealizowaniu. Dlatego tez ważne jest, by dobrze przemyśleć wybór materiałów mających stanowić wizytówkę naszego domu. To elewacja pełni funkcje reprezentacyjną naszej posesji i często już po jego zewnętrznej odsłonie oceniamy, jakie może być jego wnętrze. Architektura domu jest w tym względzie bardzo istotna. Inaczej będzie prezentował się jednorodzinny
tradycyjny parterowy dom pośród sielskiego krajobrazu, a inaczej gmach usytuowany w centrum miasta na styl modernistyczny. Do każdego z nich będą pasować inne materiały elewacyjne, a wyrazem dobrego smaku jest spójne skomponowanie domowej elewacji z okalającym go otoczeniem i ogrodzeniem. Przed ostatecznym
podjęciem decyzji konieczne jest skrupulatne obliczenie budżetu, tak by nic niespodziewanego nas nie zaskoczyło.
Elewacja z tynku udekorowana kamieniem naturalnym.
Połączenie tynku (do wyboru mamy kilka ich rodzajów) z elementami drewna czy naturalnego kamienia to dość popularny trend występujący w polskim budownictwie. Wnętrza domów już na szeroką skalę urządzane są na wzór skandynawskiego minimalizmu, który pokochaliśmy za niewymuszoną prostotę, estetykę, harmonię oraz uwielbiane przez wielu jasne barwy. Coraz częściej można go też dostrzec na zewnątrz budynków. Do wykonania elewacji w stylu skandynawskim najczęściej wybierane jest drewno i naturalny kamień na ściany w połączeniu z tynkiem. Sama struktura tynkowa może wyglądać dość zwyczajnie, jednak gdy te elementy zestawi się w spójną całość z luksusowym tworzywem, to może nas oczarować swoją oryginalnością. Płytki z kamienia naturalnego są
uważane za materiał klasy premium. Są drogie, jednak za ich ceną kryje się ponadprzeciętna jakość. Wyróżniają się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi oraz dostępne w wielu rodzajach. Najbardziej znane to piaskowce, dolomity, wapienie i klasyczny marmur. Trawertyn oraz marmur ze względu na nasiąkliwość stanowią rzadko spotykane pokrycie elewacji, a coraz częściej zewnętrzne ściany domów zdobią płytki elewacyjne z kamienia naturalnego. By wyglądało to gustownie nie należy przesadzić z ich ilością podczas instalowania. Pokrycie części elewacji, np. wokół okien, drzwi, wnęk balkonowych czy na rogach domów będzie subtelnym dodatkiem dającym spektakularny efekt. Piaskowiec - materiał pozbawiony sztucznych domieszek
Piaskowiec wydobywany jest przy użyciu ciężkich sprzętów budowlanych, np. koparek, które są wyposażone w młoty wyburzeniowe lub przy pomocy wierceń wiertarkami pneumatycznymi. By podzielić zwartą skałę konieczne jest użycie klinów bądź proszków rozprężających. Jeżeli do wydobycia piaskowca nie zostaną użyte materiały wybuchowe to zostanie on pozyskany w nienaruszonej postaci o naturalnym wybarwieniu. Kamień dekoracyjny na dom mający trafić na elewacje produkowany zostaje w kilku wzorach oraz wersjach kolorystycznych, dlatego też trudno jest postać jednakowe domowe elewacje. Każda będzie inna, ponieważ piaskowiec piaskowcowi nierówny. Jako materiał naturalny, wyroby z piaskowca posiadają wtrącenia w postaci amonitów, skamielin, zmian struktury, uziarnienia, naturalnie występujących rys czy pęknięć. Dlatego też nie jest się w stanie uzyskać kompozycji o idealnie dobranym wybarwieniu. Należy to traktować jako wyróżniający ten materiał atut, co jest dowodem na to, że to nie jest sztuczny twór.
Takie niedoskonałości są bardzo cenione przez zwolenników oryginalnie występujących tworzyw, którzy nie uznają kompromisów i nie godzą się na sztuczne spoiwa czy nienaturalne wypełniacze. Ważne jest też, że piaskowiec to materiał dekoracyjny , który może być zastosowany jako kamień elewacyjny na ściany domu z ociepleniem.
Obecnie wykonuje się elewacje domów z materiałów doklejanych do ściany w formie płytki elewacyjnej lub muruje się jako samonośne całe ściany licowe do czego wykorzystywany jest kamień murowy pod różnymi formami jego wykończenia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
2023-04-29 11:52:25 [5.184.219.*] id:1659362 M1974P: Napisał postów [14096], status [VIP]
Jak to się mówi ""kto robi tanio- robi dwa razy"" więc lepiej zapłacić
nawet 50% więcej kosztów za końcową elewację i mieć spokój praktycznie
na zawsze ;)
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
M1974P: Napisał postów [14096], status [VIP]
Jak to się mówi ""kto robi tanio- robi dwa razy"" więc lepiej zapłacić nawet 50% więcej kosztów za końcową elewację i mieć spokój praktycznie na zawsze ;)