- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1394
- Dodano: 2023-04-28 / 11:58
- Komentarzy: 1
USK w Opolu będzie miało nowoczesną kotłownię
Nowoczesna kotłownia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu jest elementem projektu realizowanego przez miasto Opole, z dofinansowaniem z unijnego programu regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Nowoczesna kotłownia powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Inwestycja za niemal 20 mln zł, która właśnie się rozpoczyna, ma być gotowa w 2025 roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Energetycznych Ecomex z Gliwic. W piątek, 28 kwietnia dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera i wiceprezes zarządu Ecomex Rafał Mikołajczak podpisali umowę na realizację inwestycji. Prace rozpoczną się w drugim tygodniu maja i potrwają do końca 2024 roku.
Wysokosprawna instalacja kogeneracyjna gazowa będzie składała się dwóch silników spalinowych wytwarzających ciepło i energię elektryczną dla potrzeb szpitala (1,11 MW mocy cieplnej i 0,998 MW mocy elektrycznej). Dodatkowo, na wypadek awarii lub zwiększonych potrzeb, zaplanowano montaż dwóch kotłów gazowo-olejowych (4-6 MW mocy).
Część inwestycji zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu przygotowanego przez miasto Opole, obejmującego przebudowę źródeł ciepła w zoo i USK w Opolu . Cześć tego projektu dotycząca naszego szpitala zakładała także termomodernizację kilku budynków (zakładów mikrobiologii, patomorfologii i medycyny sądowej, technicznego i stacji TRAFO). Te prace są już na ukończeniu. Polegały na dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie okien i drzwi, nowym pokryciu dachów.
Ponieważ w trakcie, przygotowań do realizacji projektu, znacząco wzrosły jego koszty, miasto, na prośbę szpitala, zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o dodatkowe dofinansowanie na ten cel z nowego rozdania unijnego. - Chcemy zapewnić szpitalowi nowoczesne źródło ogrzewania, które pozwoli nam także na wytwarzanie ciepła i prądu, niezbędnych do zagwarantowania nieprzerwanej pracy w naszych oddziałach, zakładach i bloku operacyjnym. Mamy także nadzieję, że wpłynie to na optymalizację całkowitych kosztów energii, które ponosimy - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
- Niezwykle ważny jest także aspekt ekologiczny. W trosce o środowisko i nasze otoczenie wyłączyliśmy z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji, a tym samym dwutlenku węgla, pyłów i gazów, które trafiały do atmosfery - przypomina dyrektor Madera. - Nie byłoby to wszystko możliwe bez wsparcia władz Opola, które włączyły nas do projektu i marszałka, który przyznał na ten cel dofinansowanie. Bardzo dziękujemy za tę współpracę i wsparcie - podkreśla dyrektor Madera.
Obecnie, do czasu uruchomienia systemu kogeneracyjnego USK w Opolu korzysta z ciepła systemowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2716], status [Szycha]
20 mln haha niezle przepłacone ..aha a czemu odchodzicie od tak fajnego ciepła systemowego ?? Przecież takie fajne i tanie jest -:))