- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1629
- Dodano: 2023-04-30 / 13:22
- Komentarzy: 0
Ubezpieczenie chorobowe to nie ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone i błędnie rozumiane. Choć nazwy mogą sugerować podobieństwo, to każde z tych ubezpieczeń ma odmienne przeznaczenie. Wyjaśniamy różnice.
Ubezpieczenie chorobowe wchodzi w skład ubezpieczeń społecznych. Daje prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej jak i szpitalnej.
Składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje je na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Składki na ubezpieczenie zdrowotne także pobiera ZUS, jednak przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Płacisz - dostajesz
- Opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe to gwarancja, że gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby czy urazu to otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli z kolei zachoruje nam dziecko, rodzic, lub małżonek i będą potrzebowali naszej opieki, to z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki ZUS wypłaci nam pieniądze w ramach zasiłku opiekuńczego. Co więcej, po wykorzystaniu okresu na zwolnienie chorobowe i wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego, możemy sięgnąć po świadczenie rehabilitacyjne i przez maksymalnie 12 miesięcy nadal otrzymywać środki finansowe - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Podleganie i opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe to również prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka lub przyjęciu dziecka na wychowanie.
Obowiązkowe czy dobrowolne
W przypadku osób aktywnych zawodowo na podstawie umowy o pracę, ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące indywidualną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie.
- Jeśli jako zleceniobiorca albo osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie przystąpisz do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzymasz przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń. Na przykład wtedy gdy zachorujesz albo będziesz musiał zaopiekować się chorym dzieckiem. Warto rozważyć dobrowolne przystąpienie do tego ubezpieczenia, zwłaszcza, że składka w tym przypadku to zaledwie 2,45 procent podstawy wymiaru składek - przypomina rzecznik.
Pamiętaj o zdrowotnym
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Zgłoszenie np. małżonka, nie powoduje, że z wynagrodzenia potrącana jest na ubezpieczenie dodatkowa kwota. Niezależnie od tego, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosimy jedną, czy dwie osoby (np. małżonka i uczące się dziecko), składka na to ubezpieczenie będzie wynosiła zawsze 9 proc.
Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony jako członek rodziny, to może przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie, by w razie choroby, wypadku, pobytu w szpitalu nie płacić za opiekę medyczną z własnej kieszeni. Instrukcja jak zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dostępna na stronie internetowej NFZ.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.