- Wyświetleń: 476
- Dodano: 2023-04-27 / 12:44
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Kredyt walutowy - najważniejsze informacje
Kredyt walutowy to nic innego jak kredyt udzielany w obcej walucie, niż ta, która obowiązuje w danym kraju. Obecnie kredyt walutowy uzyskać może osoba, która otrzymuje dochody w walucie kredytu.
Definicja kredytu walutowego
Inną nazwą dla kredytów walutowych jest termin - kredyty dewizowe. Ta forma finansowania, największą popularnością cieszyła się w latach 2004 - 2008. Obecnie coraz trudniej uzyskać jest kredyt w walucie obcej.
Definicja kredytu walutowego określa, że jest to pożyczka zaciągnięta w innej walucie, niż ta, która obowiązuje w danym kraju. Po zmianie przepisów, kredyt walutowy może być przyznany jedynie osobom, które osiągają przychody w walucie kredytu.
Waluta kredytu
W Polsce starać można się o kredyt walutowy w walutach takich jak:
frank szwajcarski
funt brytyjski
dolar amerykański
euro
Rodzaje kredytów walutowych
Wyróżnić można kredyty walutowe gotówkowe, kredyty walutowe hipoteczne, a także kredyty denominowane i kredyty indeksowane. Kredyt walutowy gotówkowy udzielany jest na takich samych zasadach jak kredyt gotówkowy w złotówkach. Jedyną różnicą jest waluta kredytu. Kredyt walutowy hipoteczny udzielany jest na podobnych zasadach jak kredyt złotowy, jednak bank wymaga np. wyższego wkładu własnego
W przypadku kredytów denominowanych, kwota zobowiązania podane jest w walucie
obcej. Następnie, kwota kredytu przeliczana jest na walutę polską, po kursie wskazanym w umowie kredytowej. Kredyt wypłacany jest w złotówkach. Kredyt indeksowany to kredyt, którego wartość podana jest w złotówkach, zaś zobowiązanie wypłacane jest w walucie kredytu. Co ważne, kwota kredytu uzależniona jest od kursu waluty.
Kredyt walutowy - dla kogo?
Obecnie zgodnie z Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt walutowy
przyznany może być osobom, które uzyskują trwałe dochody w walucie kredytu. Rozwiązanie to ma zapewnić regularną obsługę i spłatę kredytu.
Dodatkowo od 2011 roku obowiązuje ustawa antyspreadowa. Określa ona dokładne terminy oraz sposoby ustalania kursu wymiany walut. Należy pamiętać, że aby ubiegać się o kredyt walutowy hipoteczny, wkład własny musi być o wiele wyższy niż w przypadku kredytów złotowych.
Popularność kredytów walutowych
Największą popularnością, kredyty walutowe cieszyły się w latach 2004 - 2008. To wtedy masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich. Osoby te, poprzez niekorzystne zapisy w umowach kredytowych, znalazły się w niekorzystnej sytuacji finansowej.
Kredyt we frankach szwajcarskich dawał większą zdolność kredytową, a co za tym idzie możliwość zaciągnięcia wyższego zobowiązania. Obecnie, aby uzyskać kredyt walutowy na zakup nieruchomości, oprócz dochodów w walucie kredytu niezbędny jest wkład własny w wysokości minimum 30% kwoty kredytu.
Sytuacja frankowiczów
Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Obecnie wiadomo, że banki stosowały w umowach kredytowych niedozwolone klauzule indeksacyjne. Jest to podstawą do wszczęcia procesu sądowego i odzyskania pieniędzy.
Najlepsza kancelaria frankowa w Polsce oferuje swoim klientom darmowe narzędzie jakim jest kalkulator frankowicza. Pozwala on na wyliczenie orientacyjnej kwoty pieniędzy, którą kredytobiorca może odzyskać po wygraniu procesu sądowego. Aby wyliczyć orientacyjną kwotę, w odpowiednie rubryki należy wpisać podstawowe parametry umowy kredytowej takie jak nazwa banku, data zaciągnięcia kredytu czy kwota kredytu. Dokładną kwotę pomogą wyliczyć specjaliści.
https://kancelariafrejowskichf.pl/kalkulator-kredytu-chf/
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.