• Wyświetleń: 476
    • Dodano: 2023-04-27 / 12:44
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Kredyt walutowy - najważniejsze informacje

    (Fot. Freepik)

    Kredyt walutowy to nic innego jak kredyt udzielany w obcej walucie, niż ta, która obowiązuje w danym kraju. Obecnie kredyt walutowy uzyskać może osoba, która otrzymuje dochody w walucie kredytu.


    Definicja kredytu walutowego
    Inną nazwą dla kredytów walutowych jest termin - kredyty dewizowe. Ta forma finansowania, największą popularnością cieszyła się w latach 2004 - 2008. Obecnie coraz trudniej uzyskać jest kredyt w walucie obcej.
    Definicja kredytu walutowego określa, że jest to pożyczka zaciągnięta w innej walucie, niż ta, która obowiązuje w danym kraju. Po zmianie przepisów, kredyt walutowy może być przyznany jedynie osobom, które osiągają przychody w walucie kredytu.


    Waluta kredytu
    W Polsce starać można się o kredyt walutowy w walutach takich jak:
    frank szwajcarski
    funt brytyjski
    dolar amerykański
    euro

    Rodzaje kredytów walutowych
    Wyróżnić można kredyty walutowe gotówkowe, kredyty walutowe hipoteczne, a także kredyty denominowane i kredyty indeksowane. Kredyt walutowy gotówkowy udzielany jest na takich samych zasadach jak kredyt gotówkowy w złotówkach. Jedyną różnicą jest waluta kredytu. Kredyt walutowy hipoteczny udzielany jest na podobnych zasadach jak kredyt złotowy, jednak bank wymaga np. wyższego wkładu własnego
    W przypadku kredytów denominowanych, kwota zobowiązania podane jest w walucie
    obcej. Następnie, kwota kredytu przeliczana jest na walutę polską, po kursie wskazanym w umowie kredytowej. Kredyt wypłacany jest w złotówkach. Kredyt indeksowany to kredyt, którego wartość podana jest w złotówkach, zaś zobowiązanie wypłacane jest w walucie kredytu. Co ważne, kwota kredytu uzależniona jest od kursu waluty.

    Kredyt walutowy - dla kogo?
    Obecnie zgodnie z Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt walutowy
    przyznany może być osobom, które uzyskują trwałe dochody w walucie kredytu. Rozwiązanie to ma zapewnić regularną obsługę i spłatę kredytu.
    Dodatkowo od 2011 roku obowiązuje ustawa antyspreadowa. Określa ona dokładne terminy oraz sposoby ustalania kursu wymiany walut. Należy pamiętać, że aby ubiegać się o kredyt walutowy hipoteczny, wkład własny musi być o wiele wyższy niż w przypadku kredytów złotowych.


    Popularność kredytów walutowych
    Największą popularnością, kredyty walutowe cieszyły się w latach 2004 - 2008. To wtedy masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich. Osoby te, poprzez niekorzystne zapisy w umowach kredytowych, znalazły się w niekorzystnej sytuacji finansowej.
    Kredyt we frankach szwajcarskich dawał większą zdolność kredytową, a co za tym idzie możliwość zaciągnięcia wyższego zobowiązania. Obecnie, aby uzyskać kredyt walutowy na zakup nieruchomości, oprócz dochodów w walucie kredytu niezbędny jest wkład własny w wysokości minimum 30% kwoty kredytu.


    Sytuacja frankowiczów
    Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Obecnie wiadomo, że banki stosowały w umowach kredytowych niedozwolone klauzule indeksacyjne. Jest to podstawą do wszczęcia procesu sądowego i odzyskania pieniędzy.
    Najlepsza kancelaria frankowa w Polsce oferuje swoim klientom darmowe narzędzie jakim jest kalkulator frankowicza. Pozwala on na wyliczenie orientacyjnej kwoty pieniędzy, którą kredytobiorca może odzyskać po wygraniu procesu sądowego. Aby wyliczyć orientacyjną kwotę, w odpowiednie rubryki należy wpisać podstawowe parametry umowy kredytowej takie jak nazwa banku, data zaciągnięcia kredytu czy kwota kredytu. Dokładną kwotę pomogą wyliczyć specjaliści.
    https://kancelariafrejowskichf.pl/kalkulator-kredytu-chf/

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".