• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2098
    • Dodano: 2023-05-08 / 20:09
    • Komentarzy: 0

    Dni Opola upłyną pod znakiem Jubileuszu 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki

    (Fot. Archiwum)

    Koncerty, wystawy, spotkania z artystami, nowe gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki, a także mnóstwo wydarzeń dla najmłodszych. A wszystko już niebawem, w majowy weekend od 19 do 21 maja.


    W sobotę Narodowe Centrum Polskiej Piosenki przygotowało dla wszystkich fanów Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika nie lada niespodziankę - koncert "Obywatele Republiki". To wyjątkowy projekt międzypokoleniowy, który łączy muzyków zespołu Republika i artystów, którzy w młodości często słuchali i kochali utwory wykonywane przez Grzegorza Ciechowskiego. Na scenie spotkają się: Leszek Biolik, Czarno-Białe Ślady w składzie: Zbigniew Krzywański, Jakub Nowak i Jacek Bończyk oraz artyści Renata Przemyk, Piotr Rogucki, Julia Pietrucha, Błażej Król, Kuba Badach i Michał Wiraszko. Bilety w atrakcyjnej cenie 50 zł są już do nabycia w kasie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

    Dzień później, w niedzielę na opolskim rynku przypomnimy inną wielką postać z historii festiwali i polskiej piosenki - Agnieszkę Osiecką. Po rzeźbie na Wzgórzu Uniwersyteckim, ta wyjątkowa poetka i autorka tekstów kultowych piosenek zostanie upamiętniona również gwiazdą w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni już tradycyjnie Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej. Po południu zapraszamy wszystkich opolan na spotkanie z córką poetki, Agatą Passent, po którym rozpocznie się koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy "Czy te oczy mogą kłamać: Piosenki Agnieszki Osieckiej" z niezapomnianymi własnymi aranżacjami utworów poetki.

    Dawne festiwale i nasze miasto w tamtych czasach będzie można zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej na wystawie 60x60, prezentującej zdjęcia Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego - wybitnych opolskich fotografików, którzy przez dziesięciolecia dokumentowali najważniejsze wydarzenia miasta. Unikatowe fotografie pochodzą z prywatnych archiwów autorów i ukazują czarno-białą historię Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

    W krainie zabawy

    Wiele atrakcji czeka na najmłodszych opolan. Specjalnie z myślą o nich powstaną dwa parki zabaw - jeden przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz drugi na Placu Wolności nieopodal Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w nich: animacje i zabawy, warsztaty artystyczne, dmuchańce, basen z kulkami, szczudlarze, fotobudka, a wszystko przy dźwiękach muzyki. Na scenie w parku przy MDK-u prezentować się będą najmłodsi podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury. Również Miejska Biblioteka Publiczna nie zapomniała o swoich małych czytelnikach. W sobotę na Placu Kopernika w miasteczku dla dzieci i młodzieży czekają na nich konkursy, warsztaty, pokazy oraz gra terenowa, a także wyjątkowe Graffiti ZIN - wspólne tworzenie muzycznych zinów z okazji 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Natomiast w niedzielę 21 maja, o godzinie 12.00 mali opolanie spotkają się w głównej siedzibie przy ul. Minorytów z Magdaleną Schatt-Skotak, autorką kultowej już opowieści "Frania w Amfiteatrze".

    Na sportowo

    Dni Opola to także świętowanie na sportowo. Nie zabraknie zatem propozycji dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. W niedzielę Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Dzień Sportu do Toyota Park. To impreza, która zawsze przyciąga tysiące opolan i zapewne tak będzie i teraz. Od godz. 11.00 do 15.00 zaplanowano tam mnóstwo atrakcji, a wśród nich: pokazy opolskich klubów sportowych, strefę sztuk walki, zdobywanie szczytów na ściance wspinaczkowej, zajęcia lekkoatletyczne, jogę na tarasie i strefę moto.

    Muzycznie i tanecznie

    Jak na Stolicę Polskiej Piosenki przystało, Dni Opola będą czasem radosnej zabawy i świętowania przy dźwiękach najlepszej muzyki. Będziemy bawić się nie tylko przy dwóch scenach przy MDK i na Placu Wolności, ale także przy scenie na rynku i na Stawku Zamkowym. Czas umilą nam m.in. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz wokaliści i zespoły muzyczne oraz taneczne działające nie tylko przy MDK, ale w całym mieście. Nie zabraknie zarówno Zespołu Tanecznego PECH, Zespołu Tańca Nowoczesnego Adena, jak i Studia Piosenki Debiut oraz Studia Kształcenia Jazzowego MDK, artystów z Jazz Centrum, Opole Swing Choir, Akademii Tańca Ramada, Zespołu Pieśni i Tańca Opole, Zespołu Take Style oraz Orkiestry Dętej z Białej i wielu innych wykonawców. Będziemy także gościć uczestników Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych "Opole Artis". A mocne intro do tegorocznego świętowania zapewnią DJ Seb Skalski, DJ Stahou, DJ R.Sz. i DJ Grand F, którzy zamienią Mały Rynek w piątkowy wieczór w klubową przestrzeń muzyki elektronicznej. Będzie się działo.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".