- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1236
- Dodano: 2023-05-10 / 14:22
- Komentarzy: 0
Układ ratalny w ZUS czyli deska ratunkowa dla przedsiębiorców
Układ ratalny w ZUS to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia z tytułu opłacania składek. Sprawdziliśmy jak często w ostatnich miesiącach sięgali po taką pomoc przedsiębiorcy na Opolszczyźnie.
Nierzetelni kontrahenci, brak płatności za usługi lub towary może doprowadzić do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa. To z kolei może wpłynąć na systematyczne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników lub za siebie w przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Jakie opcje ma wtedy płatnik składek? Jedną z nich podpisanie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych układu ratalnego.
Więcej niż było
- Porównując miniony rok do 2021 roku, zauważyliśmy, że płatnicy składek w ZUS na Opolszczyźnie częściej sięgali po ulgi i umorzenia, a od lat najpopularniejszą formą oddłużenia jest układ ratalny. Na przykład w 2022 roku opolski oddział ZUS przyjął 1839 wniosków o podpisanie układu ratalnego, podczas gdy rok wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowało się 1234 przedsiębiorców - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Czym jest układ ratalny?
To umowa, dzięki której przedsiębiorca spłaca należności w ustalonej wysokości, w miesięcznych ratach. Rozłożeniu na raty podlega całość zobowiązań, które płatnik ma wobec ZUS. Atrakcyjnym czynnikiem, dla którego płatnicy sięgają po układ ratalny, jest możliwość dostosowania okresu i wysokości rat, które dłużnik zobowiązuje się regulować do indywidualnej sytuacji finansowej, materialnej i rodzinnej w której się znalazł.
Jeśli z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne powstały zaległości, lepiej nie czekać z ich spłacaniem. Brak reakcji ze strony płatnika powoduje, że ZUS zmuszony jest naliczać ustawowo określone odsetki. Jeśli dłużnik nie jest w stanie wpłacić należnej kwoty jednorazowo, to alternatywą jest wypełnienie i złożenie wniosku o układ ratalny.
Korzyści
Podpisanie z ZUS umowy ratalnej to perspektywa spłaty należności przez długi okres, nawet do 96 miesięcy. Co więcej, już od momentu złożenia wniosku, ZUS nie będzie naliczał odsetek (jeśli finalnie umowa zostanie zawarta), a jedynie opłatę prolongacyjną jeśli zadłużenie powstało przed 2020 r.
Bonusów wynikających z dogadania się z ZUS jest więcej. Jeśli wobec wnioskodawcy ZUS wdrożył postępowanie egzekucyjne, to zostanie ono zwieszone. Ponadto po podpisaniu umowy przedsiębiorca może otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Taki dokument bywa niezbędny, by uczestniczyć w przetargach, ubiegać się o dopłaty i granty bądź starać o kredyt.
Zasiłki też dla dłużnika
Od grudnia 2022 r. nowością jest, że płatnicy składek, którzy podpisali z ZUS m.in. zobowiązanie do spłaty zaległości w ratach i rzetelnie się z niego wywiązują, są traktowani jak płatnicy bez zadłużenia. To w rezultacie otwiera możliwość korzystania z zasiłków wypłacanych przez ZUS.
Przepisy, które obowiązują zaledwie od pół roku rozszerzają grono osób uprawnionych do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. W praktyce osoba prowadząca działalność gospodarczą z ratami w ZUS lub odroczonym terminem płatności składek ma prawo do korzystania z powyższych świadczeń.
Jeszcze do grudnia ubiegłego roku przedsiębiorca, który miał zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie mógł skorzystać z tych przywilejów, nawet jeśli regularnie spłacał zadłużenie w ZUS w ramach układu ratalnego albo gdy miał odroczony termin płatności składek.
Nie tylko układy ratalne
Okazuje się, że układ ratalny to nie jedyne narzędzie jakie ma do zaproponowania dla płatników składek z kłopotami finansowymi. Mniej popularne ale coraz częściej wykorzystywane są inne formy ulg i umorzeń, w tym wnioski o umorzenia zaległości z tytułu składek.
W 2022 r. do opolskiego ZUS wpłynęło 451 wniosków o rozłożenie na raty kosztów egzekucyjnych (w 2021 r. - 333), 327 wniosków o odroczenie terminu płatności składek ( w 2021 r. - 232) oraz 25 próśb o umorzenie kosztów egzekucyjnych (13 w 2021 r.)
Pierwszy krok
Do zainicjowania układu ratalnego z ZUS niezbędne jest złożenie wniosku z uzasadnieniem. Jeśli po podpisaniu umowy z ZUS przedsiębiorca nadal prowadzi jest aktywny gospodarczo to powinien opłacać bieżące składki. Złożenie wniosku i dodatkowych dokumentów nie jest skomplikowane. Można to zrobić pisemnie, a wniosek złożyć osobiście wysłać pocztą. Można to zrobić również elektroniczne przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wielu zainteresowanych najpierw spotyka się najpierw z doradcą do spraw ulg i umorzeń w najbliższej placówce ZUS. Tam dowiaduje się jaka forma pomocy będzie najlepiej skrojona do jego sytuacji czyli wielkości, profilu i kwoty zadłużenia.
O sposobach na oddłużenie i formalnościach jakie trzeba spełnić można dowiedzieć się też bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić wideorozmowę z konsultantem ZUS. Na stronie internetowej www.zus.pl należy wybrać "E-wizyta w ZUS" a potem dalej "Umów się na e-wizytę". Ostatni krok, to wybór tematu rozmowy czyli "Ulgi i umorzenia".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.