- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 2295
- Dodano: 2023-05-30 / 07:43
- Komentarzy: 0
Wydarzenia okołofestiwalowe rozpoczną się 7 czerwca. Na rynku stanie fortepian
60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki to prawdziwe święto dla naszego miasta. Dlatego też wydarzenia okołofestiwalowe rozpoczną się dwa dni przed muzycznym świętem, bo już w środę 7 czerwca.
Jubileuszowy, 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się 11 czerwca, ale już dwa dni wcześniej, świętować festiwalowe urodziny rozpocznie miasto Opole. Świętowanie jubileuszu rozpoczniemy w naszym mieście już w środę 7 czerwca za sprawą wyjątkowego fortepianu, który stanie na Rynku. To jedyny na świecie fortepian plenerowy wykonany z betonu i stali, na którym każdy będzie mógł zagrać. O godz. 17:00 możliwości instrumentu wypróbuje Paweł Ostrowski, saksofonista i pianista, aranżer, akompaniator, muzyk sesyjny, który współpracował z wieloma zespołami i wokalistami w kraju i zagranicą.
- Dzień później oficjalnie odsłonimy mural Zbigniewa Wodeckiego, który powstał na ścianie budynku przy ul. Krupniczej 4. Uroczystość rozpocznie się w czwartek 8 czerwca o godzinie 16.00. Autorem malowidła jest Marcin Czaja, którego projekt pokazuje artystę nie tylko jako wokalistę, ale także multiinstrumentalistę. Mural jest częścią trasy "Muzycznych Murali", w której możemy podziwiać sylwetki Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Nowaka. Wśród gości odsłaniających dzieło będzie jego autor oraz córka Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyna - informuje Urząd Miasta Opola.
Mały Rynek włącza się w wielkie świętowanie. Jednym z wydarzeń w małej, zielonej przestrzeni miasta Opola będzie wyjątkowe Jam Session autorstwa Fundacji Blues Opole. To rodzaj zbiorowego muzykowania (inaczej: sesja improwizacyjna), szczególnie popularny w takich stylach muzycznych jak jazz, blues, funk czy folk. Muzycy będą improwizować na bazie popularnych standardów, wybranych tonacji lub tematów muzycznych "zadanych" przez któregoś z grających. Początek imprezy na Małym Rynku w czwartek 8 czerwca o godzinie 19.00.
Równie muzyczny pozostanie sam Rynek w Opolu.
W piątek o godz. 18:00 publiczność na opolskim rynku rozgrzeje zespół IRA - stali bywalcy festiwali w Opolu, którzy w minionym roku odsłonili swoją gwiazdę w Alei. Wcześniej, o godzinie 17.00, na scenie rozegrany zostanie Wielki Test Wiedzy o O-Polskiej Piosence, podczas którego sprawdzana będzie wiedza o piosenkach, o których opowiadał DJ Adamus w czasie cyklu "60/60" na antenie Radia Opole.
Zgodnie z tradycją, dekoracji muzycznych nabierze Most Groszowy (zielony mostek), którego festiwalowe odsłonięcie zaplanowano na piątek 09 czerwca, na godzinę 16.00.
W sobotę 10 czerwca o 18.00 w Rynku zapraszamy na koncert Kasi Pumy Piaseckiej & Friends - pełen kojących dźwięków w różnych gatunkach muzycznych takich jak: soul, pop, gospel, r&b, rock, jazz nawiązujących do hitów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na scenie zabrzmią również nietuzinkowe głosy młodych, zdolnych wokalistów przygotowywanych przez Katarzynę Pumę Piasecką. W niedzielę 11 czerwca o godz. 18:00 największe przeboje opolskich festiwali w wyjątkowych akustycznych aranżacjach wykona Piotr Jurkowski, Michał Gołąb oraz Tomasz Łukasiewicz.
W sobotę 10 czerwca planowane jest odsłonięcie trzech nowych gwiazd w Alei: Andrzeja Rybińskiego, Stanisławy Celińskiej i Wandy Kwietniewskiej (rozpoczęcie o 12.30). A na scenie po drugiej stronie Rynku Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na Kawiarenki z Gwiazdami. Artyści, którzy zaśpiewają w Amfiteatrze odwiedzą kawiarenkową scenę, aby powspominać dotychczasowe występy. Imprezę poprowadzą Maria Szabłowska i Jarosław Wasik, a ich rozmówcami będą między innymi: Justyna Steczkowska, Lombard, Tulia, Halina Mlynkova czy Marek Piekarczyk.
Również w sobotę o godz. 19:15 na opolskim Rynku odbędzie się premiera filmu "Nieznane historie znanego festiwalu", którego producentem jest Fundacja OFFilm. Dzięki archiwalnym materiałom i wspomnieniom m.in. Elżbiety Zapendowskiej, Michała Bajora, Alicji Majewskiej czy Zenona Laskowika poznamy anegdoty i ciekawostki związane z sześćdziesięcioma latami "OPOLA". Narrację w filmie poprowadził Artur Orzech, który pełnił rolę konferansjera na 25. festiwalach. W festiwalowy weekend Stowarzyszenie Ruchu i Tańca Mantikora zabierze was na wyjątkowe wycieczki po Opolu śladami opolskich festiwali. Poznacie historie i ciekawostki związane z artystami, w miejscach, które do dziś kojarzą się ze świętem muzyki. Spacery z przewodnikiem w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00, a zapisać można się już dziś pod adresem: mantikora.opole@gmail.com.
Dodatkową atrakcją na opolskim Rynku będzie Festiwalowa Strefa Zabawy, czyli specjalnie zaprojektowane ścianki do selfie. Znajdziecie tam meble i ozdoby nawiązujące do muzycznego święta, które idealnie wypełnią tło pamiątkowych zdjęć z jubileuszowego KFPP. Będzie również okazja do wysłania prosto z Rynku muzycznych pocztówek z opolskimi przebojami przygotowanych przez Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. Nie może was tam zabraknąć!
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.