• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 5400
    • Dodano: 2023-06-03 / 12:07
    • Komentarzy: 0

    Wyspa Bolko obchodzi 110 urodziny

    To właśnie dziś świętujemy 110. urodziny Wyspy Bolko. Świętowanie jest równie spokojne, jak nasza zielona wyspa. Organizatorzy przygotowali śniadanie na trawie, jogę i warsztaty perfomatywne oraz piknik rodzinny.



    Organizator Festiwalu Wyspy Bolko - Galeria Sztuki Współczesnej przypomina, że w tym roku, na początku czerwca, mija 110 rocznica utworzenia parku miejskiego.

    Wyspa Bolko to wyjątkowe miejsce na mapie Opola - teren zielony wyznaczony przez rzekę Odrę, kanał Ulgi oraz pozostałość kanału Wińskiego (w rzeczywistości miejsce to nie jest prawdziwą wyspą), posiadający swoją długą historię. Nazwa miejsca zmieniała się przez lata (Kępa, Las Minorytów, Bolkowska Kępa, Bolko-Insel). Ostatecznie w XXI wieku Rada Miasta Opola zatwierdziła obowiązującą obecnie nazwę Wyspa Bolko.

    Na początku XX wieku teren ten zakupiło miasto z przeznaczeniem na urządzenie parku miejskiego, który oddano do użytku w 1913 roku jako odpowiedź na brak miejsca rekreacji w rozrastającym się, przemysłowym Opolu przełomu XIX i XX wieku. Decyzja ówczesnych włodarzy stolicy regionu, wpisuje się w ogólnoeuropejski trend tworzenia terenów zielonych w miastach; ponadto powodowana była przez zauważalne w Opolu zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. Pyły oraz zanieczyszczone powietrze pochodzące z kominów licznych wtedy cementowni, browarów i mniejszych fabryk - były przyczynkiem do podjęcia decyzji o budowie nowoczesnego miejsca odpoczynku, dającego wytchnienie mieszkańcom regionu. Park został zaprojektowany przez miejskiego ogrodnika Andreasa Ulbricha w stylu ogrodu angielskiego. W późniejszym okresie na wyspie utworzono zoo (lata 30. XX wieku) i zbudowano most (do lat 30. XX działał tu prom).

    Obecnie, w XXI wieku, widzimy założenie parkowe Wyspy Bolko w jego pełnej okazałości - podziwiamy stuletnie drzewa, odpoczywamy nad stawkiem parkowym i na brzegach Odry, wsłuchujemy się w śpiew ptaków, spacerujemy ścieżkami odkrywającymi przed nami osie widokowe kierujące nasz wzrok na kolejne kaskady drzew i krzewów. W 2013 roku, w miejscu przedwojennej kawiarni, zbudowano nową - w duchu architektury modernistycznej - Laba stała się popularnym miejscem weekendowych spotkań. Mieszkańcy miasta nie wyobrażają sobie Opola bez zielonych zakątków Wyspy Bolko.

    Galeria Sztuki Współczesnej wraz z artystkami i artystami chce przyjrzeć się miejskiemu parkowi na wyspie - poznać jego historię oraz aktualne problemy. Wyspa Bolko jak w soczewce skupia problematykę zmian klimatycznych oraz dynamikę potrzeb społecznych ludzi na całym świecie: umierania ekosystemów rzek, suszy, braku opadów atmosferycznych (szczególnie zimą), gwałtownych wichur łamiących najstarsze drzewa, zanieczyszczenia światłem, uporczywego hałasu samochodów oraz coraz wyraźniej rysującej się potrzeby naturalnego odpoczynku mieszkańców betonowych miast, tęskniących za przyrodą...

    Kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Wyspy Bolko:

    22.06 (czwartek), g. 16.00
    Spacer: Historia parku miejskiego na wyspie
    prowadzenie: Agnieszka Dela-Kropiowska
    tłumaczenie PJM: Iwona Błaszczyk
    (spacer dedykowany osobom Głuchym)
    zbiórka: Most im. Ireny Sendlerowej, od strony Wyspy Bolko

    23.06 (piątek)
    NOC KULTURY NA WYSPIE BOLKO

    Galeria M, ul. Powstańców Śląskich 19
    19.00 - otwarcie wystawy pt. Love Island autorstwa studentów i studentek III roku studiów licencjackich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Działania zrealizowane w ramach zajęć Projekty artystyczne w przestrzeni społecznej.

    Klubokawiarnia Laba, Wyspa Bolko
    21.30 - otwarcie multimedialna wystawy pt. Przesilenie autorstwa studentek i studentów I roku studiów magisterskich z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
    22.00 - pokaz animacji pt. Wyspa autorstwa studentek i studentów II roku studiów licencjackich z pracowni multimediów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

    29.06 (czwartek), g. 16.00
    Spacer: Ogród zoologiczny w Opolu. Harmonia natury i architektury
    powadzenie: dr hab. inż. arch. Monika Adamska
    Obowiązują zapisy drogą mailową: adelakropiowska@galeriaopole.pl. Liczba miejsc ograniczona. Uczestnicy otrzymają szczegółowe informacje.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".