- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 2416
- Dodano: 2023-06-11 / 16:29
- Komentarzy: 1
Blisko pół tony śniętych ryb wyłowiono z Kanału Gliwickiego. Powtórka katastrofy?
(Fot. FB/bogdan.wziatek.3)
Wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski wydał komunikat w związku ze stwierdzeniem w wodach Kanału Gliwickiego I i II sekcja oraz Kanału Kędzierzyńskiego 450 kg śniętych ryb.
W dniu 10 czerwca 2023 ok. godz. 09:00 przyjęto zgłoszenie od RZGW Gliwice o śniętych rybach w wodach Kanału Gliwickiego II sekcja od Śluzy Nowa Wieś do Śluzy Sławięcice oraz w wodach Kanału Kędzierzyńskiego.
Zgodnie z procedurą działań w takich przypadkach na miejsce udali się natychmiast inspektorzy WIOŚ celem dokonania poboru i analizy prób wody z obu kanałów.
Na miejsce przybył również Powiatowy Lekarz Weterynarii celem pobrania próbek ryb do badań. Na miejsce udali się także strażacy z PSP celem wsparcia akcji odławiania ryb oraz policjanci celem zabezpieczenia akcji. Podczas akcji obecni byli również wędkarze i przedstawiciele PZW oraz RZGW Gliwice prowadzący czynności odławiania i przygotowania do utylizacji śniętych ryb.
- Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało próbki wody do badań w celu wyjaśnienia śnięcia ryb.
Wojewoda Opolski zarządził zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Starosty Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Burmistrza Ujazdu, przedstawicieli Opolskiego Oddziału PZW, RDOŚ, WIOŚ, WIW, KW PSP w Opolu. W wyniku ustaleń WZZK wojewoda polecił zintensyfikowanie badań prób wody, codzienne raportowanie sytuacji na kanałach, pobranie do analizy laboratoryjnej kolejnych ryb, ścisły monitoring kanałów, ponowną kontrolę pozwoleń wodnoprawnych zrzutów wód do kanałów oraz kontrolę wody w okolicach wylotów zrzutów - czytamy w komunikacie.
Wojewoda uzgodnił z KW PSP pilne rozpoczęcie natleniania wody na tych odcinkach kanału na których stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem, który mógł być przyczyną śnięcia. W przypadku utrzymywania się niekorzystnej sytuacji wojewoda opolski rozważa również wprowadzenie zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Ewentualny zakaz nie będzie dotyczył żeglugi na kanale.
- Objawy bardzo podobne jak wcześniej uszkodzone skrzela, wybroczyny u nasady płetw. Wszystko wskazuje więc na złotą algę. Tak jak pisałem wcześniej zmarnowane 10 już teraz miesięcy "daje efekty", a odporny na fakty minister Gróbarczyk wraz ze swoją świtą w PGW Wody Polskie stara się przeforsować ustawę o dalszym betonowaniu Odry. Bo ustawa o tzw. Renaturyzacji czy rewitalizacji zawiera w sobie jedynie wypis inwestycji hydrotechnicznych, które doprowadzą Odrę do takiego stanu jak Kanał Gliwicki. Może powołana niedawno Komisja (wiecie która) powinna wziąć na pierwszy ogień Gróbarczyka i Spółkę bo interesowi Polski ich działanie na pewno nie służy opcja niemiecka też odpada więc - pisze na Facebooku Bogdan Wziętek, badacz z Olsztyna.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Żeby to była powtórka, to najpierw trzeba sprawdzić dokładną przyczynę, a potem porównać obie sytuacje. A nie wydawać wyrok bez minimum informacji dot. źródła. Na tym polega rzetelne dziennikarstwo. Wówczas były to algi, ichtiotoksyny i niedotlenienie Odry. Na razie tylko natlenienie sprawdzono (za niskie).