• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1150
    • Dodano: 2023-06-19 / 16:40
    • Komentarzy: 0

    Emeryci z Opolszczyzny najnowocześniejsi w kraju!

    (Fot. iStock)

    Emeryci z województwa opolskiego są liderami ubankowienia. Aż 84,4 proc. emerytów z regionu otrzymuje swoje świadczenia na konta bankowe. W gronie 20 miast i powiatów w Polsce o najwyższym wskaźniku ubankowienia seniorów, aż trzy reprezentują Opolszczyznę.

    Opolskie naj

    Opole jest na czwartym miejscu w kraju (biorąc pod uwagę miasta i powiaty) jeśli chodzi o odsetek emerytów, którzy otrzymują świadczenia z ZUS w formie przelewu na konto bankowe. Takie wnioski wynikają z danych przełomu ubiegłego i bieżącego roku.

    - Dokładnie 89,2 procent emerytów mieszkających w stolicy województwa opolskiego pieniądze z ZUS dostaje przelewem na rachunek bankowy. Na ósmym miejscu w kraju w rankingu ubankowienia są seniorzy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, gdzie 87,9 procent z nich zdecydowało, że woli dostawać świadczenie drogą elektroniczną niż od listonosza. W krajowej elicie pod tym względem są także emeryci z powiatu krapkowickiego.

    Taką decyzję podjęło 86,8 procent tamtejszych emerytów - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Poziom ubankowienia seniorów w województwie opolskim systematycznie rośnie. Wyraźnie wskazują na to dane opolskiego oddziału ZUS. Na początku 2018 r. ZUS w Opolu kierował na pocztę około 48 tys. przekazów pieniężnych, natomiast ilość przelewów na rachunki bankowe wynosiła 148 tys. W maju br. proporcje na rzecz ubankowienia są jeszcze bardziej wyraźne. Już tylko niecałe 23 tys. osób dostaje emeryturę przez osobisty kontakt z listonoszem, a zdecydowana większość - niemal 181 tys. - przelewem na wskazany przez siebie rachunek bankowy.

    Wskaźnik ubankowienia emerytur w województwa opolskim:

    OPOLSKIE - 84,4 proc.
    BRZESKI - 80 proc.
    GŁUBCZYCKI - 84,1 proc.
    KĘDZIERZYŃSKO-KOZIELSKI - 87,9 proc.
    KLUCZBORSKI - 85,5 proc.
    KRAPKOWICKI - 86,8 proc.
    NAMYSŁOWSKI - 85,5 proc.
    NYSKI - 80,5 proc.
    OLESKI - 83,4 proc.
    OPOLE - 89,2 proc.
    OPOLSKI - 79,2 proc.
    PRUDNICKI - 85,6 proc.
    STRZELECKI - 85 proc.

    W skali kraju świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej oraz północno-zachodniej Polski. Najskromniej w kwestii ubankowienia prezentują się emeryci z województwa świętokrzyskiego, gdzie tylko 72,6 proc. z nich otrzymuje pieniądze z ZUS na konto w banku. W Polsce powiatowej zaś, najniższy w kraju odsetek seniorów, którzy zadeklarowali otrzymywanie emerytury elektronicznie mieszka w powiecie radomskim w województwie mazowieckim. Zaledwie 58,6 proc. z nich wybrało taką właśnie opcję.

    Argumenty "za"

    Każdego roku w Polsce zmniejsza się grono osób, którym świadczenie dostarcza listonosz. Bezpieczeństwo i wygoda - na takie dwa głównie elementy wskazują "ubankowieni", czyli ci, którzy wolą osobisty rachunek bankowy niż gotówkę od przedstawiciela operatora pocztowego. Cyfrowi seniorzy twierdzą, że gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, naraża ich na większe ryzyko kradzieży lub oszustwa. Należy założyć, że klienci ZUS dmuchają na zimne i odchodzą od trzymania gotówki w szafie lub pod poduszką.

    Każda osoba, która składa wniosek o emeryturę ma prawo wybrać formę otrzymywania świadczenia. Może wskazać rachunek bankowy lub doręczenie pieniędzy za pośrednictwem operatora pocztowego. Nie ma też problemu ze zmianą rachunku bankowego. Można to zrobić podając nowy numer konta we wniosku ZUS EZP - wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. ZUS zmieni też numer konta jeśli napiszemy zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".