- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1676
- Dodano: 2023-06-23 / 13:02
- Komentarzy: 0
Ojcowie zostają w domu z dziećmi. ZUS ma dla nich specjalne świadczenie
Ojcowie coraz chętniej korzystają z prawa do płatnego zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego z ZUS. Jednak zdecydowanie najczęściej sięgają po urlop ojcowski. Ten rodzaj świadczenia jest przeznaczony wyłącznie dla tatusiów. Kluczem jest zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego w ZUS.
Dla rodziców
Gdy dziecko przychodzi na świat, rodzice mogą liczyć łącznie na 61. tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjęli dziecko na wychowanie. Okres ten może być dłuższy dla rodziców, którym urodziło się bądź przyjęli na wychowanie więcej niż jedno dziecko, a także dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie "Za życiem". Oprócz świadczeń przysługującym rodzicom wspólnie, panowie mają prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.
- Podczas korzystania z tych urlopów rodzice otrzymują płatny zasiłek macierzyński, o ile podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Od stycznia do kwietnia tego roku zasiłek macierzyński pobrało w Polsce około 335 tysięcy rodziców, z czego ponad 60 tysięcy to ojcowie - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Macierzyński też dla taty
Przy urodzeniu bądź przyjęciu na wychowanie jednego dziecka urlop macierzyński trwa 20. tygodni. Najczęściej korzystają z niego kobiety. Pierwsze 14. tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Natomiast, jeśli po 14. tygodniach od urodzenia dziecka mama będzie chciała wrócić do pracy, to maluchem może zaopiekować się ubezpieczony tata. Z takiej opcji urlopu macierzyńskiego w całym kraju skorzystało w tym roku ponad 2,7 tys. mężczyzn.
Dla kogo urlop rodzicielski
Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. Od końca kwietnia br. okres tego urlopu został wydłużony o 9. tygodni, z 32. do 41. tygodni - w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i z 34. do 43. tygodni - w przypadku więcej niż jednego dziecka. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 52. częściach.
Co ważne, dodatkowe 9. tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje tylko jednemu z rodziców. Jeśli ubezpieczona mama wykorzystała urlop rodzicielski w maksymalnym wymiarze np. 32. lub 34. tygodni, to pozostałe 9. tygodni może wykorzystać już tylko drugi rodzic.
Tylko dla ojca
Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ubezpieczonemu ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski, który może trwać dwa tygodnie. Należy pamiętać, że urlop ojcowski można wykorzystać do dnia, w którym dziecko skończy 12. miesiąc życia, albo dnia, w którym minie 12. miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu dziecka, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym dziecko skończy 14. lat. Jeśli ojciec miał prawo do urlopu ojcowskiego w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej tj. 26 kwietnia 2023 r., to może skorzystać z tego urlopu do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia albo 14. roku życia, o ile nie upłynęły 24. miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.