• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1763
    • Dodano: 2023-06-29 / 17:52
    • Komentarzy: 0

    Kolejki do rezonansu i tomografii wciąż dramatycznie długie

    (Fot. Archiwum)

    Badania jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy PET-CT są kluczowe m.in. w diagnostyce nowotworowej. Onkofundacja Alivia sprawdza długość kolejek do tych badań w ponad 900 placówkach medycznych w Polsce. Na niektóre badania trzeba czekać nawet kilka miesięcy!


    Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 170 tysięcy chorób nowotworowych - u wielu pacjentów w zaawansowanym stadium. Problemem jest niedostateczna profilaktyka, ale również kolejki do poradni onkologicznych i badań diagnostycznych. A to właśnie badania obrazowe są tak istotne w wykrywaniu nowotworów oraz ocenie skuteczności leczenia onkologicznego.

    Nowe dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym czeka się w województwie opolskim średnio 18 dni. Najdłuższa kolejka jest w Nysie i sięga 96 dni, a najkrótsza w Krapkowicach - 2 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w woj. opolskim skraca się średnio do 14 dni.

    Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekają średnio 49 dni. Najdłuższa kolejka jest w Opolu i sięga 123 dni, a najkrótsza w Głuchołazach - 21 dni. Ze skierowaniem "na cito" pacjenci czekają średnio 44 dni. W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w województwie opolskim w trybie zwykłym wynosi 10 dni, a w trybie pilnym - 8 dni.

    W Polsce nie istnieje tzw. rejonizacja odnośnie miejsca wykonywania badań czy odbywania wizyty lekarskiej. Zanim chory podejmie decyzję o wykonaniu badania prywatnie warto sprawdzić jaki czas oczekiwania w ramach NFZ jest w innych placówkach medycznych w okolicy.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".