Sposób działania e-papierosów
To niewielkie urządzenie działa na zasadzie podgrzewania wprowadzonej do jego obudowy fiolki ze specjalnie opracowanym płynem. W jego składzie znajdują się substancje toksyczne, a także wspomniana już nikotyna. Palenie takiego e-papierosa polega zatem na inhalowaniu się wytwarzaną parą. Zawiera ona znacznie mniej szkodliwych substancji niż w przypadku papierosa tradycyjnego, jednak wciąż bardzo negatywnie wpływa na układ oddechowy, w szczególności płuca i pracę mózgu. Tak samo, jak jego klasyczny odpowiednik, może powodować znaczny wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór płuc.
Substancje, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na zdrowie, to wanilina i aldehyd cynamonowy. Są stosowane w produkowanej żywności i przemyśle kosmetycznym, jednak poddanie ich działaniu wysokiej temperatury zamienia je w niebezpieczne dla zdrowia toksyny.
Choroby układu oddechowego, do których rozwoju przyczynia się palenie e-papierosów
Płyn, który stosowany jest w papierosach, pod wpływem podgrzania do temperatury dwustu stopni zamienia się w gotowy do wapowania aerozol. Ten z kolei znacznie naraża palaczy (szczególnie w młodym wieku) na poważne uszkodzenie płuc, które może prowadzić do śmierci.
Innym alarmującym schorzeniem, które pod wpływem palenia papierosów rozwija się bardzo szybko i może prowadzić do długiego leczenia czy progresywnego podupadania na zdrowiu, jest rak płuc. W przypadku wapowania istnieje również spore prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, rozedmę płuc i zwężenie górnych dróg oddechowych, przez co konieczne jest zastosowanie aparatury wspierającej oddychanie.
Jeśli należysz do palaczy i zauważasz u siebie nieprzemijającą chrypkę, nieustanne podrażnienie gardła, nawracające zapalenie krtani, zaburzenia połykania, ciągły katar i kaszel czy bezdech senny, postaraj się, aby zbadał Cię laryngolog.
Problem z funkcjonowaniem i prawidłowym rozwojem mózgu
Palenie e-papierosów ma również bardzo zły wpływ na mózg, w szczególności u osób młodych. Rozwój tego narządu trwa aż do 25. roku życia, dlatego korzystanie z elektronicznych papierosów może znacznie ograniczyć obszar odpowiadający za zdolność do podejmowania decyzji. Wdychane substancje toksyczne wpływają również negatywnie na zdolności poznawcze człowieka, pamięć, koncentrację, upośledzają przekazywanie impulsów w układzie nerwowym i w dłuższej perspektywie czasu prowadzą do stopniowej degeneracji omawianego narządu.
Jak jeszcze e-papierosy szkodzą zdrowiu?
E-papierosy wpływają negatywnie na niemalże każdy układ ludzkiego organizmu. Ze względu na ich szkodliwe działanie na mózg, u palacza zwiększa się ryzyko zachorowania na depresję czy doświadczenie udaru.
Wdychanie dymu z e-papierosów może również powodować bóle brzucha, biegunkę, zapalenie dziąseł czy zwiększone ciśnienie krwi. Ich systematyczne palenie jest również przyczyną występowania przyspieszonego bicia serca.
Substancje toksyczne znajdujące się w papierosach elektronicznych są również bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących, jak również ich dzieci. Wiele toksyn przenika bowiem do mleka, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i powodować duże upośledzenie u dzieci jeszcze przed ich narodzinami.
Inne problemy zdrowotne, jakich można się spodziewać, to pogorszenie stanu skóry, jej odwodnienie, zwiększona podatność na zmarszczki w okolicy ust, zaburzenie równowagi hormonalnej, większe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory jamy ustnej i gardła.