- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1915
- Dodano: 2023-07-06 / 17:35
- Komentarzy: 1
Lekarze: Nie możemy wystawiać e-recept. Pacjenci: Co mamy robić?
Zamieszanie z wystawianiem recept po wprowadzeniu limitu. Pacjenci w gabinetach dowiadują się, że ich nie otrzymają, bo... został on przekroczony. Lekarze protestują.
Od poniedziałku 3 lipca - przypomnijmy - obowiązuje limit, który ogranicza liczbę wystawianych przez lekarza recept. Zgodnie z nowymi przepisami, podczas 10-godzinnego dyżuru lekarz może wypisać maksymalnie 300 e-recept dla 80 pacjentów. I z miejsca zaczęły się problemy.
Każda ze stron ma swoje argumenty
Lekarze alarmują, ze nie mogą wystawiać e-recept pacjentom z powodu przekroczenia dziennego limitu - podał rynekzdrowia.pl. Niektórzy pacjenci podczas wizyty w gabinecie mieli się dowiadywać, że z tego powodu nie otrzymają recepty. Alternatywą ma być recepta papierowa, która jednak zajmuje więcej czasu.
Niedzielski odpowiedział, że "W 2 dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 godzin swojej pracy. Większość to pracownicy tzw. receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept" - czytamy na Twitterze.
Jeśli to prawda, oznaczałby to, że przez 10 godzin pracy recepta musiałaby być wystawiana co 1,2 sekundy.
"Czy to jeszcze medycyna, czy już tylko biznes?" - pyta Niedzielski
W odpowiedzi na biurko Niedzielskiego trafił list-protest Naczelnej Rady Lekarskiej. Jej szef Łukasz Jankowski w imieniu lekarzy domaga się zniesienia limitu. I pyta o podstawę prawną decyzji.
Lekarze domagają się zniesienia limitu
"Samorząd lekarski stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu, w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym" - czytamy.
"Domagamy się niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim".
Prezes NRL zastrzega przy tym, że samorząd lekarski popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku firm, które wystawiają recepty. I przypomina, że lekarze proponowali rozwiązania uniemożliwiające ich rejestrację. Tyle że bezskutecznie.
Powód ograniczeń
Przypomnijmy, że kilka dni temu minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie na 10 lekarzy, którzy - jak powiedział - dopuścili się co najmniej 5 przestępstw. Mieli wystawiać od 300 do ponad 1000 recept dziennie.
Niedzielski zapowiedział wtedy ograniczenia w wystawianiu e-recept.
- W ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić około 300 recept - poinformował.
I dodał, że resort wyda rozporządzenie, które ograniczy możliwość wystawiania leków psychotropowych przez internet.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JanuszB: Napisał postów [301], status [maniak]
I znowu debil zza biurka dezorganizuje pracę przychodni, tworząc kolejki i trudność dostania się do lekarza pacjentów którzy potrzebują pomocy. Bravo PiS