- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1780
- Dodano: 2023-09-10 / 12:00
- Komentarzy: 3
Więcej świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ
Wkrótce planowane są rozszerzenia w zakresie świadczeń zdrowotnych dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej zakłada, że już od 1 października pacjenci zyskają dostęp do szeregu bezpłatnych badań diagnostycznych oferowanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Najważniejsze zmiany obejmują możliwość skierowania pacjentów przez lekarzy pierwszego kontaktu na badania diagnostyczne w przypadku podejrzenia alergii lub objawów choroby niedokrwiennej serca, takich jak ból w klatce piersiowej. Jest to istotna poprawa, która umożliwi pacjentom szybszy dostęp do specjalistycznych badań.
Dodatkowo, pacjenci zdiagnozowani z przedcukrzycowym stanem (takim jak podwyższone stężenie glukozy lub nieprawidłowa krzywa cukrowa) oraz pacjenci z nadczynnością tarczycy będą mogli korzystać z usług lekarza rodzinnego w zakresie diagnostyki i konsultacji. To ważna zmiana, która ułatwi opiekę medyczną tym pacjentom.
Dzieci i młodzież do 18. roku życia również skorzystają z ułatwień. Teraz będą mogli uzyskać konsultacje specjalistyczne w dziedzinie kardiologii, diabetologii, endokrynologii i nefrologii dziecięcej oraz chorób płuc dzieci bez konieczności oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty.
Nowym świadczeniem wprowadzonym do oferty opieki zdrowotnej jest badanie wskaźnika albumina/kreatynina w moczu (badanie UACR), które pomoże w wykrywaniu przewlekłych chorób nerek na wczesnym etapie.
W przypadku zdiagnozowania którejś z powyższych chorób, lekarz rodziny skieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty, co skróci czas oczekiwania na potrzebną opiekę medyczną.
Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie badań laboratoryjnych w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ). Od 1 stycznia 2024 roku, jeśli nie będzie możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), pacjenci będą mieli dostęp do 22 różnych badań laboratoryjnych, które pomogą w diagnozie stanu zdrowia i dostosowaniu terapii.
Te zmiany mają na celu poprawę dostępności do opieki zdrowotnej i odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izb przyjęć.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Krzycho: Napisał postów [5277], status [VIP]
Będzie więcej ......... teleporad :)