- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1424
- Dodano: 2023-08-01 / 11:44
- Komentarzy: 9
Syreny upamiętnią 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Dla uczczenia 79. rocznicy Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2023 r. o godz. 17:00 w naszym mieście zawyją syreny (akustyczny sygnał alarmowy - ciągły dźwięk syreny w okresie 1 minuty). Stanie się tak na pamiątkę Godziny "W". 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie.
Podczas II wojny światowej Warszawa była miejscem ogromnego cierpienia i opresji. Przed wojną Warszawę nazywano Paryżem Północy. Było to piękne, tętniące życiem miasto. W 1939 r. stolica Polski liczyła 1.289.000 mieszkańców, w tym około 32% Żydów. Niemiecka inwazja w 1939 roku spowodowała rozpoczęcie mrocznego okresu okupacji.
Od samego początku okupacji, niemieckie władze dążyły do eksterminacji ludności Warszawy, szczególnie inteligencji. Egzekucje, deportacje i getto dla Żydów to tylko część dramatycznych wydarzeń tamtego czasu.
W obliczu okupacji, w Warszawie tworzyły się podziemne struktury ruchu oporu. Powstała Armia Krajowa, która w 1944 roku postanowiła stawić czoła Niemcom w otwartej walce. Dowództwo AK nie miało pełnej świadomości, że przyszłe losy Polski zostały przesądzone w trakcie konferencji teherańskiej, gdzie alianci zdecydowali bez udziału rządu polskiego na emigracji, że po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej, ziemie polskie dostaną się w sferę wpływów Rosji Sowieckiej rządzonej przez Stalina.
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Polscy powstańcy, mimo niewielkiego uzbrojenia, walczyli z potężnymi siłami niemieckimi. Powstanie trwało w rezultacie 63 dni będąc największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej.
Brak wsparcia aliantów oraz opóźnienie działań radzieckich spowodowały klęskę Powstania. Kapitulacja Warszawy nastąpiła 2 października 1944 roku. To było najważniejsze powstanie wolnościowe w historii II wojny światowej.
Choć Polacy nie odnieśli ostatecznego sukcesu, Powstanie Warszawskie stało się symbolem determinacji i bohaterstwa. Niemcy ponieśli olbrzymie straty, ale Warszawa zapłaciła wielką cenę za swoją wolność.
W książce "13 Dni, które zmieniły Polskę" Kazimierz Kunicki i Tomasz Ławecki piszą, Powstanie Warszawskie to:
"Z jednej strony, patriotyzm i dzielność setek tysięcy mieszkańców stolicy. (...) Z drugiej, piramida dowódczej niekompetencji, braku wyobraźni, błędnych kalkulacji, zarówno wojskowych, jak i politycznych. Gotowość posyłania na stracenie elity polskiej młodzieży w celu rzekomego zasłużenia sobie na wolność w oczach Wielkiej Koalicji.
Dzisiaj pamiętamy o tym historycznym wydarzeniu, aby hołdować tym, którzy walczyli o wolność i godność swojego narodu. W Opolu odbędą się obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.45 mszą św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego na ul. Stefana Grota-Roweckiego 3, a o godz. 17.00 przed Pomnikiem Armii Krajowej dalsza część uroczystości u udziałem Wojskowej Asysty Honorowej:
- Hymn Państwowy
- Powitanie uczestników
- Wystąpienia okolicznościowe
- Apel pamięci
- Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
- Zakończenie uroczystości
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Maksymilian077: Napisał postów [459], status [maniak]
Brawo Opole! Rok temu były głosy żeby nie uruchamiać bo Ukr by się przestrszyli... Szczególnie Ci, który mieszkają tu już kilka lat i kwiat wschodniej młodzieży