• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 4581
    • Dodano: 2023-08-12 / 16:00
    • Komentarzy: 2

    Wysyp grzybów w polskich lasach. Tak dużo dawno ich nie było (MAPA)

    (Fot. iStock)

    W każdym rejonie Polski słychać krzyki zachwytu grzybiarzy. Zaczął się najlepszy dla nich czas i tak wielu grzybów nie było w lasach już dawno.

    35 złotych za pięć borowików albo 30 zł za mały koszyczek kurek. To ceny na targowiskach i - jak widać - chociaż spore, to grzyby się sprzedają. Jeszcze rano pani sprzedająca kurki miała cała stolik zastawiony towarem, a już kilka godzin później zostały jej tylko trzy plastikowe pojemniczki.

    Zamiast płacić, nazbieraj sobie sam

    Tyle że za grzyby nie musimy płacić. Sami możemy je zebrać. Tegoroczne, chłodniejsze i deszczowe lato sprawiło, że w lasach jest mnóstwo grzybów.

    Zadowolenie nie kryją grzybiarze z Pomorza. Tak samo jak z okolicy Jeleniej Góry. Podlascy i lubelscy grzybiarze też nie narzekają. Właściwie z każdego rejonu Polski napływają informacje o wysypie grzybów. Ludzie wrzucają zdjęcia swoich zbiorów na Facebooka.

    Wielu z nich nie wie dokładnie, co udało im się zebrać i proszą o pomoc w rozpoznaniu grzyba. Uwaga, najlepszą metodą jest udanie się do sanepidu na dyżur eksperta, który orzeknie, czy dany grzyb nam nie zaszkodzi.

    - Zbieram tylko te, których jestem pewny - mówi pan Andrzej, grzybiarz z 40-letnim stażem. - Jeżeli ktoś się nie zna, to powinien kierować się zasadą, ze jadalne są te z gąbką pod kapeluszem, a te z blaszką lepiej omijać - radzi.

    Takie są objawy zatrucia

    Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznawanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

    Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia - ostrzega sanepid.
    I wylicza objawy:
    nudności,
    wymioty,
    ból brzucha i głowy,
    podwyższona temperatura ciała.

    Gdzie na grzyby?

    Doświadczeni grzybiarze mają swoje miejsca w lasach, ale warto też szukać nowych. W tym może nam pomóc internetowa mapa, na którą naniesione są miejsca, gdzie mogą być udane zbiory. Tu też ludzie chwalą się swoimi zdobyczami w konkretnych lokalizacjach.

    "Znowu poranny 2-godzinny wypad przed pracą, ponad 200 grzybów, z czego prawie 160 prawdziwków, reszta ceglaki i pojedyncze podgrzybki" - to jeden z wpisów.

    "Rowerowy wypad po pracy celem sprawdzenia, jak się mają sprawy w moich miejscówkach. Trochę przejechanych i przedeptanych kilometrów i coś tam się nazbierało, kilka czerwonych, kilka prawdziwków (część została w lesie), kilka podgrzybków... za sucho, niby popadało, a i tak buty i spodnie suchutkie... Wypad udany tym bardziej, że zwykle wrzesień i październik to grzybowe żniwa w pobliskich lasach".

    I jeszcze jeden: - Pierwszy wypad do lasu w tym sezonie. Pomimo 3 tygodni deszczu w lesie sucho. Kilka podgrzybków i jedna miejscówka z 20 kaniami

    Aktywny link MAPY Grzybów

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-08-15 20:55:27 [89.64.50.*] id:1663311  
    Samiec: Napisał postów [319], status [maniak] Reputacja
    Wszystkie na Nowogrodzkiej

    Nick:
    Treść:
    2023-08-13 09:55:56 [89.64.43.*] id:1663236  
    Mario1: Napisał postów [1278], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    W opolskiem grzybów nie ma.

    Nick:
    Treść: