• Autor: OlekG
    • Wyświetleń: 2150
    • Dodano: 2023-08-11 / 15:56
    • Komentarzy: 4

    Nie ma zgody na kampanię wyborczą w szkołach i dyskryminację uczniów

    (Fot. Dżacheć)

    Szkoła z Kędzierzyna-Koźle zajęła w tym roku 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Organizatorzy Rankingu odpowiadają na działania polityka i składają wezwanie do podjęcia działań przez Opolskie Kuratorium Oświaty w związku z angażowaniem szkół do nienawistnej kampanii politycznej.



    Nie jest to pierwsze działanie Janusza Kowalskiego. Pierwszy atak na szkoły przyjazne społeczności LGBTQ+ nastąpił już w czerwcu, kiedy polityk organizował konferencję prasową pod I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. To właśnie ta szkoła zajęła 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023 i odebrała tablicę "Bezpieczna Szkoła". Już wtedy polityk Suwerennej Polski mówił o tzw. "ideologii gender". Szkoła wydała oświadczenie w obronie swoich uczniów i uczennic.

    9 sierpnia, tuż po rozpoczęciu kampanii wyborczej, Wiceminister Janusz Kowalski ponownie zaatakował szkoły przyjazne LGBTQ+. Tym razem zapowiedź dotyczy wysłania listu do dyrektorów i dyrektorek wszystkich szkół w woj. opolskim z "apelem o ochronę dzieci przed szkodliwą ideologią gender".

    - To pierwszy krok kampanii politycznej pełnej nienawiści szerzonej przez Zjednoczoną Prawicę - ocenia Dominik Kuc, jeden z organizatorów Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z Fundacji GrowSPACE. - Stanowczo sprzeciwiamy się politycznej kampanii wyborczej angażującej szkoły. Apel wiceministra Kowalskiego to szerzenie nienawiści oraz dezinformacji w szkołach, a nie ochrona dzieci. Nie istnieje coś takiego jak "ideologia gender". Zamiast ochrony dzieci dostajemy atak na dzieci i młodzież, ponieważ to one będą cierpieć najbardziej na politycznej kampanii. Będziemy apelować w Kuratorium Oświaty o działania prewencyjne, aby zatrzymać spiralę nienawiści i dezinformacji wobec szkół. Nie ma naszej zgody na wykorzystywanie młodzieży LGBTQ+ jako zakładników i zakładniczki kampanii wyborczej.

    W związku z tym, że trwa już kampania wyborcza, a działania polityka są skierowane przeciwko szkołom, organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ złożyli wezwanie do podjęcia działań przez Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka. W złożonym piśmie organizatorzy zaznaczają, że bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży przed powrotem do szkół jest najważniejszą wartością.

    Dlatego wzywają Kuratora do:
    natychmiastowego potępienia działań politycznych Wiceministra Janusza Kowalskiego;
    zabezpieczenia szkół przed negatywnymi skutkami kampanii wyborczej;
    zapobiegania dalszego szerzenia nienawiści wobec mniejszości w szkołach;
    wydania oświadczenia dla dyrektorów i dyrektorek szkół ze sprostowaniem informacji na temat tzw. "ideologii gender".

    - Te gorszące działania to nic innego jak rozpoczęcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, której ponownie, głównym filarem jest przyzwolenie na mowę nienawiści. Podnoszenie ręki na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży nie ma nic wspólnego z ich ochroną, wręcz przeciwnie będą miały negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w szkołach oraz na stan zdrowia psychicznego. Proszę postawić się w sytuacji osoby uczniowskiej, która dowiaduje się o próbie zastraszania i szczucia na jej/jego szkołę w której przez lata swojej edukacji odczuwa bezpieczeństwo, akceptację i otwartość na różnorodność. Świat takiej młodej osoby może się zawalić przez kolejną próbę ugrania politycznych korzyści, kosztem zapewnienia podstawowych potrzeb dzieci i młodzieży w szkołach. Niepokojącym faktem może być to, że jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace w województwie opolskim aż 26,91% szkół nie posiada psychologa/żki szkolnej. Tam dzieci i młodzież nie będą mogły znaleźć pomocy np. po potencjalnie traumatycznych próbach dyskryminacji społeczności LGBTQ+. - Komentuje Gabriela Gładyszewska, jedna z organizatorek Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z Fundacji GrowSPACE.

    Wyniki Rankingu w woj. opolskim
    W 2023 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu zajęło 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To niewątpliwy sukces całego województwa, ponieważ po raz pierwszy opolska szkoła pojawiła się w pierwszej dziesiątce Rankingu. Całe badanie powstaje w oparciu o głosowanie młodych ludzi. W województwie opolskim, aż 93% respondentów i respondentek wie o obecności osób LGBTQ+ w swojej szkole. Niestety jedynie 17% młodzieży bierze udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-08-11 23:23:25 [5.173.126.*] id:1663201  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Precz z promowaniem zboczeń i wynaturzeń. W 4 scianach niech zboki robia co chcą ale nie pokazujmy naszym dzieciom że to jest ok.....

    Nick:
    Treść:
    2023-08-11 22:36:55 [95.41.191.*] id:1663198  
    Dragos1989: Napisał postów [277], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    szkoła to ma być szkoła, to moze zróbmy ranking szkół przyjaznych dla oanistów, smakoszy placków ziemniaczanych czy maniaków seksualnch, ludzie nie idzcie ta droga

    Nick:
    Treść:
    2023-08-11 18:06:08 [178.43.246.*] id:1663185  
    Gaz: Napisał postów [5645], status [VIP] Reputacja
    Ścigać tą hołolte LGBT.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-08-11 19:27:58 [5.173.41.*] id:1663188  
    KubaXY: Napisał postów [3354], status [Szycha] Reputacja
    A potem wzniecić pożar w budynku KUL-u, szczegolnie wtedy, gdy bedzie tam max uczniow wyżartych pedofili w sukniach koloru czarnego