- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 2133
- Dodano: 2023-08-11 / 15:56
- Komentarzy: 4
Nie ma zgody na kampanię wyborczą w szkołach i dyskryminację uczniów
Szkoła z Kędzierzyna-Koźle zajęła w tym roku 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Organizatorzy Rankingu odpowiadają na działania polityka i składają wezwanie do podjęcia działań przez Opolskie Kuratorium Oświaty w związku z angażowaniem szkół do nienawistnej kampanii politycznej.
Nie jest to pierwsze działanie Janusza Kowalskiego. Pierwszy atak na szkoły przyjazne społeczności LGBTQ+ nastąpił już w czerwcu, kiedy polityk organizował konferencję prasową pod I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. To właśnie ta szkoła zajęła 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2023 i odebrała tablicę "Bezpieczna Szkoła". Już wtedy polityk Suwerennej Polski mówił o tzw. "ideologii gender". Szkoła wydała oświadczenie w obronie swoich uczniów i uczennic.
9 sierpnia, tuż po rozpoczęciu kampanii wyborczej, Wiceminister Janusz Kowalski ponownie zaatakował szkoły przyjazne LGBTQ+. Tym razem zapowiedź dotyczy wysłania listu do dyrektorów i dyrektorek wszystkich szkół w woj. opolskim z "apelem o ochronę dzieci przed szkodliwą ideologią gender".
- To pierwszy krok kampanii politycznej pełnej nienawiści szerzonej przez Zjednoczoną Prawicę - ocenia Dominik Kuc, jeden z organizatorów Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z Fundacji GrowSPACE. - Stanowczo sprzeciwiamy się politycznej kampanii wyborczej angażującej szkoły. Apel wiceministra Kowalskiego to szerzenie nienawiści oraz dezinformacji w szkołach, a nie ochrona dzieci. Nie istnieje coś takiego jak "ideologia gender". Zamiast ochrony dzieci dostajemy atak na dzieci i młodzież, ponieważ to one będą cierpieć najbardziej na politycznej kampanii. Będziemy apelować w Kuratorium Oświaty o działania prewencyjne, aby zatrzymać spiralę nienawiści i dezinformacji wobec szkół. Nie ma naszej zgody na wykorzystywanie młodzieży LGBTQ+ jako zakładników i zakładniczki kampanii wyborczej.
W związku z tym, że trwa już kampania wyborcza, a działania polityka są skierowane przeciwko szkołom, organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ złożyli wezwanie do podjęcia działań przez Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka. W złożonym piśmie organizatorzy zaznaczają, że bezpieczeństwo psychiczne dzieci i młodzieży przed powrotem do szkół jest najważniejszą wartością.
Dlatego wzywają Kuratora do:
natychmiastowego potępienia działań politycznych Wiceministra Janusza Kowalskiego;
zabezpieczenia szkół przed negatywnymi skutkami kampanii wyborczej;
zapobiegania dalszego szerzenia nienawiści wobec mniejszości w szkołach;
wydania oświadczenia dla dyrektorów i dyrektorek szkół ze sprostowaniem informacji na temat tzw. "ideologii gender".
- Te gorszące działania to nic innego jak rozpoczęcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, której ponownie, głównym filarem jest przyzwolenie na mowę nienawiści. Podnoszenie ręki na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży nie ma nic wspólnego z ich ochroną, wręcz przeciwnie będą miały negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w szkołach oraz na stan zdrowia psychicznego. Proszę postawić się w sytuacji osoby uczniowskiej, która dowiaduje się o próbie zastraszania i szczucia na jej/jego szkołę w której przez lata swojej edukacji odczuwa bezpieczeństwo, akceptację i otwartość na różnorodność. Świat takiej młodej osoby może się zawalić przez kolejną próbę ugrania politycznych korzyści, kosztem zapewnienia podstawowych potrzeb dzieci i młodzieży w szkołach. Niepokojącym faktem może być to, że jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace w województwie opolskim aż 26,91% szkół nie posiada psychologa/żki szkolnej. Tam dzieci i młodzież nie będą mogły znaleźć pomocy np. po potencjalnie traumatycznych próbach dyskryminacji społeczności LGBTQ+. - Komentuje Gabriela Gładyszewska, jedna z organizatorek Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z Fundacji GrowSPACE.
Wyniki Rankingu w woj. opolskim
W 2023 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu zajęło 8 miejsce w krajowym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To niewątpliwy sukces całego województwa, ponieważ po raz pierwszy opolska szkoła pojawiła się w pierwszej dziesiątce Rankingu. Całe badanie powstaje w oparciu o głosowanie młodych ludzi. W województwie opolskim, aż 93% respondentów i respondentek wie o obecności osób LGBTQ+ w swojej szkole. Niestety jedynie 17% młodzieży bierze udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę]
Precz z promowaniem zboczeń i wynaturzeń. W 4 scianach niech zboki robia co chcą ale nie pokazujmy naszym dzieciom że to jest ok.....