- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1561
- Dodano: 2023-08-11 / 14:27
- Komentarzy: 3
Znamy pierwsze pytanie referendalne. Kolejne poznamy już wkrótce
Prezes PiS ujawnił, jakie pytanie władza chce zadać Polakom w referendum. To pierwsze z 4, jakie mają znaleźć się na karcie do referendum.
"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - brzmi pierwsze pytanie referendalne, które ujawnił dziś rano (piątek 11 sierpnia) Jarosław Kaczyński. W sumie mają być 4 pytania. Sztabowcy PiS rozważają, czy forsować pomysł przeprowadzenia referendum w dniu wyborów parlamentarnych. A te - przypomnijmy - odbędą się 15 października.
Emigranci, wiek emerytalny, rolnictwo
Dyskusja o referendum zaczęła się od sprawy relokacji emigrantów, chociaż przedstawiciele Komisji Europejskiej wielokrotnie zapewniali, że ten system nie obejmuje Polski. Partia rządząca była jednak głucha na wszelkie wyjaśnienia. Pytanie o emigrantów ma być kolejnym, które PiS zada Polakom.
Wszystkie pytania referendalne poznamy w najbliższych dniach. Będą także dotyczyły wieku emerytalnego i rolnictwa.
- Dla nas decydujący jest zawsze głos zwykłych Polaków - powiedział Jarosław Kaczyński w opublikowanym w piątek rano nagraniu.
I dodał: - Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia. Dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum.
PKW nie widzi przeszkód
Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie referendum w dniu wyborów jest jasne.
"Odnosząc się do wątpliwości związanych z prowadzeniem równolegle kampanii wyborczej i kampanii referendalnej, niezależnie od ewentualnych trudności, należy mieć na uwadze, że ustawodawca w art. 90 ustawy o referendum ogólnokrajowym przewidział możliwość przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami powszechnymi (poza wyborami do organów jednostek samorządu terytorialnego). Oznacza to, że ustawodawca założył także jednoczesne prowadzenie kampanii wyborczej i kampanii referendalnej (por. art. 90 ust. 1 pkt 3 ustawy)" - czytamy w komunikacie.
PKW dodaje, że wydatki wyborcze są określone i kontrolowane. Natomiast co do...
"...finansowania kampanii referendalnej nie mają zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego. Wydatki ponoszone przez podmioty biorące udział w kampanii referendalnej pokrywane są z ich źródeł własnych i zgodnie z właściwymi przepisami określającymi ich działalność finansową. Są to zatem odrębnie prowadzone gospodarki finansowe" - podkreśla PKW.
Decyzja o organizacji referendum w dniu wyborów ma zapaść w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Jerry: Napisał postów [4768], status [VIP]
Chory człowiek a w Spółkach Skarbu Państwa sama pisowska śmietanka.