- Autor: News4media
- Wyświetleń: 3015
- Dodano: 2023-08-20 / 16:00
- Komentarzy: 3
Zabijają z zazdrości. Policja odnotowuje coraz więcej zabójstw
Policyjne statystyki puchną od zabójstw. Często ich powodem jest zazdrość, a finałem zabójstwo rywala i nierzadko samobójstwo zabójcy.
Jednym z najgłośniejszych tego typu zabójstw w ostatnim czasie było zabójstwo w Poznaniu. Mężczyzna na oczach byłej dziewczyny zastrzelił jej narzeczonego, a sam się zabił. Zabójca i jego ofiara miały 30 i 31 lat.
Zabójstwa w liczbach
W tej dekadzie - wynika z danych Komendy Głównej Policji publikowanych przez "Rzeczpospolitą" - najmniej tragiczny był rok 2016. Doszło wtedy do 456 zabójstw.
W 2022 r. było ich już 507, o 127 mniej niż rok wcześniej.
W pierwszej połowie 2023 r. policjanci odnotowali już 356 zabójstw, o 54 więcej (17 proc.) niż w tym samym okresie minionego roku.
Średnio miesięcznie życie traciło w ten sposób 51 osób, rok wcześniej - 43.
Dlaczego zabijają?
Najwięcej zabójstw było w tzw. typie podstawowym, 13 ze szczególnym okrucieństwem (w ubiegłym roku 12) oraz 10 "w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie" (rok temu był jeden taki przypadek). W Siecieborzycach, żeby zabić, sprawca użył materiałów wybuchowych. To jedyny taki przypadek.
Z policyjnych statystyk wynika, że - jak podaje "Rzeczpospolita" - zbrodnie coraz częściej popełniane są z zazdrości, z powodu odrzuconego uczucia, braku zgody na rozstanie. Nierzadko sprawcy po zabiciu ofiary popełniają samobójstwo.
- Kiedyś były zabójstwa w afekcie, w kłótni. Dzisiaj są zaplanowane, z premedytacją, wynikają z utraty stanu posiadania. Zakochani mężczyźni traktują dziś kobietę jako swoją własność i nie pozwalają jej odejść. To nowa kategoria zabójstwa, która wynika z realizacji prawa majątkowego - mówi rozmowie z Rzeczpospolitą prof. Brunon Hołyst, kryminolog.
Zawiedziona miłość - dodaje prof. Hołyst - jest motywem w 30 proc. najpoważniejszych przestępstw.
Dr Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej i biegły sądowy: - Ludzie mają trudności w hamowaniu emocji, nie potrafią rozwiązywać konfliktów, są coraz mniej odporni psychicznie.
Nie jest tak źle
Jednak w ocenie Mariusza Ciarki, rzecznika KGP, że odsetek zabójstw w Polsce jest niski, a statystyki podbiły stare zbrodnie, teraz rozwiązane przez Archiwum X.
- Polska jest krajem bezpiecznym. Zabójstwa na zlecenie czy z premedytacją to ułamek, a zdecydowana większość to tragiczny efekt nieporozumień i kłótni, często przy piciu alkoholu - powiedział "Rzeczpospolitej".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dzony: Napisał postów [6600], status [VIP]
polityk niczym się nie różni od zabójcy a jedynie pracuje w rękawiczkach muj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!