- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 2765
- Dodano: 2023-08-17 / 19:10
- Komentarzy: 7
Dodatkowa godzina niemieckiego wróci na plan lekcji. Sfinansuje ją miasto
Dodatkowa godzina języka niemieckiego (jedna z dwóch odebranych w zeszłym roku przez MEN) zostanie sfinansowana dla uczniów z budżetu miasta Opola.
W zeszłym roku resort edukacji zdecydował o ograniczeniu finansowania zajęć języka mniejszości dla Mniejszości Niemieckiej. Cierpi na tym około 55 tysięcy uczniów w całej Polsce. Decyzja szefa MEN dotknęła około 3,5 tysiąca uczniów Opolszczyzny.
Miasto Opole postanowiło sfinansować od nowego roku szkolnego dodatkową lekcję języka niemieckiego jedną z dwóch jakie zlikwidował minister oświaty.
Przypomnijmy, w ustawie budżetowej na 2022 r. zmniejszono o 39,8 mln zł wydatki w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych. Pieniądze te przeznaczono na rzecz zwiększenia rezerwy celowej, w nowo utworzonej pozycji "Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech". W lutym minister edukacji zmienił rozporządzenie dotyczące wymiaru zajęć z języka mniejszości - od 1 września 2022 r. mniejszość niemiecka ma prawo tylko do jednej godziny zajęć, podczas gdy pozostałe do trzech.
- Odebrano dzieciom prawo do nauki języka. Decyzja niczym nieuzasadniona, chyba tylko wściekłością i nienawiścią. Liczyliśmy, że przez ten rok nastąpi opamiętanie, że te rozporządzenia krzywdzące dzieci zostaną wycofane przez ministra Czarnka. Nic takiego nie nastąpiło. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania wychodzące naprzeciw, choć nie w pełni, wcześniejszych rozwiązań. Wszystkim opolskim dzieciom, których rodzice zadeklarują dla nich naukę niemieckiego jako języka mniejszości, dodatkowo sfinansujemy jego naukę w wymiarze 1 godziny tygodniowo - poinformował prezydent miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski, przy czym dodał, że lekcja to zostanie sfinansowana z budżetu miasta.
- Języki obce są dziś jedną z elementarnych umiejętności we współczesnym procesie kształcenia, niezależnie od jego kierunku. Nie jest tajemnicą, że w naszym regionie lokuje się biznes, który liczy na kompetentną obsługę w języku niemieckim i z takim oczekiwaniem tutaj inwestuje - powiedział Aleksander Iszczuk z opolskiego Wydziału Oświaty.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [10], status [ ! Troll ! ]
[moderacja]