Jakie są wady "własnego" materiału siewnego?
Pokusa namnażania liniowych odmian zbóż w gospodarstwach jest duża ze względu na pozorną oszczędność. Jednak uprawa zbóż z przeznaczeniem na kwalifikowany materiał siewny, wymaga zachowanie szczególnej staranności, którą można osiągnąć tylko w przypadku profesjonalnego podejścia do tego zagadnienia.
Materiał siewny kwalifikowany w stopniu C1 posiada wysoką czystość odmianową, więc wszystkie cechy odmiany są zgodne z profilem określonym przez hodowcę. Wraz z kolejnym rozmnożeniem bez zachowania standardów produkcji kwalifikowanego materiału siewnego czystość odmianowa spada. Wiąże się to z niekontrolowanym odejściem od cech odmiany ustalonych przez hodowcę.
Zdecydowanie pogarsza się zdrowotność odmiany, cechy jakościowe ziarna, zimotrwałość, czy też tolerancja na niskie pH gleby. Efektem odejścia od wzorca odmianowego jest spadek poziomu plonowania, a tym samym rentowności prowadzonej uprawy.
W przypadku odmian hybrydowych żyta, jęczmienia lub pszenicy jakakolwiek próba samodzielnego wyprodukowania materiału siewnego wiąże się z całkowitą utratą cech odmianowych. Wynika to z faktu, wykorzystania efektu heterozji mieszańców linii rodzicielskich w procesie hodowlanym.
Jakie są korzyści wysiewu kwalifikowanego materiału siewnego?
Należy podkreślić, że nasiona zbóż w stopniu kwalifikacji C1 posiadają bardzo wysoką czystość odmianową, czyli w trakcie wzrostu, zrealizują wszystkie cechy zakodowane w genach przez hodowcę.
Wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego w porównaniu do własnych nasion do siewu umożliwi uzyskanie wyższych plonów o lepszych parametrach jakościowych przy zachowaniu podobnej agrotechniki.
Również odporność roślin na stres abiotyczny i biotyczny będzie dużo wyższa. W przypadku form jarych i ozimych ważną rolę odgrywa wysoka zdrowotność, tolerancja na niskie pH, czy też na okresowe niedobory wody. Z kolei dla form ozimych ważną cechą jest zimotrwałość. Od stabilności tej cechy zależy przezimowanie roślin oraz kondycja w okresie wznowienia wegetacji.
Kwalifikowany materiał siewny profesjonalnie zaprawiony
Nasiona do siewu powinny być zaprawione zaprawą fungicydową, która zabezpiecza kiełkujące ziarniaki między innymi przed zgorzelą siewek, a w formach ozimych, także przed pleśnią śniegową. Wymienione choroby występują w początkowym okresie wzrostu i mają bezpośrednio wpływ na zmniejszenie obsady roślin na 1m2, co przekłada się spadek plonu.
Należy podkreślić, że zaprawianie jest jedyną metodą ograniczania występowania i rozprzestrzenia się między innymi takich chorób zbóż jak głownia pyląca pszenicy, śnieć cuchnąca pszenicy, śnieć gładka pszenicy, śnieć karłowa pszenicy, głownia źdźbłowa żyta, czy głownia pyląca owsa. Choroby te przenoszone są przez zakażone ziarniaki, a ich rozwój jest praktycznie niewidoczny przez cały okres wegetacji. Choroby ujawniają się dopiero przed zbiorem. Obniżają one plon ziarna. Również obecność śnieci może dyskwalifikować ziarno do wykorzystania do celów konsumpcyjnych i na paszę.
Materiał siewny kwalifikowany powstaje w wyspecjalizowanych zakładach, w których zaawansowany proces zaprawiania gwarantuje równomierne pokrycie nasion zbóż. Przekłada się to na wzrost skuteczności działania zaprawy fungicydowej. Niweluje również ryzyko obniżenia zdolności i energii kiełkowania ziarniaków spowodowane nagromadzeniem zaprawy na ziarniakach, które ma miejsce podczas zaprawiania "domowymi sposobami".
Pewne nasiona zbóż z firmy Osadkowski
Firma Osadkowski od lat współpracuje z wieloma renomowanymi hodowlami o zasięgu europejskim i światowym. Umożliwia to wprowadzenie do oferty odmian o wyróżniających się cechach, które są weryfikowane w podczas licznych doświadczeń prowadzonych przez Dział Doradztwa i Rozwoju.
Wszystkie nasiona zbóż rekomendowane przez firmę Osadkowski posiadają wysoki genetyczny potencjał plonowania i bardzo dobre cechy użytkowe.
Gaz: Napisał postów [5584], status [VIP]
Najlepsze nasiona siewne są w AGRO - AS Wójtowice koło Grodkowa.