Akumulatory wykonane w technologii VRLA dzielą się na:
• AGM (ang. Absorbent Glass Mat) - z elektrolitem uwięzionym w separatorze z maty szklanej.
• Żelowe (GEL) - z elektrolitem w postaci gęstego żelu.
Jak prawidłowo używać i dbać o akumulatory typu VRLA do zasilania awaryjnego?
Prawidłowe użytkowanie i konserwacja akumulatorów typu VRLA do zasilania awaryjnego są kluczowe dla ich wydajności, trwałości i bezpieczeństwa. Oto kilka zasad prawidłowej eksploatacji urządzeń:
1. Technologia VRLA: zapewnia wewnętrzną rekombinację gazów, co oznacza, że akumulatory nie wydzielają gazów podczas pracy i zapobiegają wydostaniu się elektrolitu na zewnątrz. Można więc je z powodzeniem stosować w pomieszczeniach z naturalną wentylacją gdzie przebywają ludzie.
2. Regularne ładowanie i rozładowywanie: Regularne ładowanie i rozładowywanie akumulatorów pomaga utrzymać ich pojemność i żywotność. Zbyt długi czas pozostawienia akumulatorów w stanie całkowitego rozładowania może prowadzić do m.in. skrócenia żywotności, zmniejszenia pojemności oraz uszkodzenia urządzeń.
- Głęboko rozładowane akumulatory (napięcie poniżej 11,80V) należy ładować napięciem 2,27 V/ogniwo (13,62V dla całego akumulatora) oraz prądem nie większym niż 10% pojemności akumulatorów. Czas ładowania powinien wynosić minimum 96 godzin.
- Temperatura pracy akumulatorów wynosi zazwyczaj około 20°C, w tym zakresie uzyskuje się ich maksymalną żywotność. Należy pamiętać, aby przechowywać i ładować akumulatory w tej temperaturze.
3. Odpowiedni system ładowania: Korzystaj z odpowiednich urządzeń i ładowarek do ładowania akumulatorów. Unikaj zbyt szybkiego ładowania, które może prowadzić do przegrzewania i uszkodzenia akumulatorów.
4. Odpowiednie otoczenie:
- Akumulatory powinny być przechowywane w czystym, suchym i chłodnym miejscu, z dala od materiałów przewodzących, które mogłyby doprowadzić do zwarcia biegunów.
- Należy unikać wystawiania akumulatorów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (nagrzewanie się obudowy od słońca) oraz źródeł ciepła (grzejnik, piec, na podgrzewanej podłodze), ponieważ może to spowodować skrócenie ich żywotności, pogorszenie parametrów ora korozję terminali przyłączeniowych.
- Bezwzględnie należy unikać palenia tytoniu.
- Nie wolno kłaść metalowych narzędzi na akumulatorach oraz nosić na sobie metalowych ozdób jak pierścionki, bransoletki, naszyjniki czy zegarki.
5. Praca w dowolnej pozycji. Akumulatory mogą pracować w dowolnej pozycji np. na boku, natomiast nie należy nimi rzucać.
6. Kontrola akumulatorów: Akumulatory nie wymagają częstych przeglądów, czy uzupełniania elektrolitów, wody. Z resztą nie ma fizycznej możliwości (bez ingerencji w obudowę akumulatora), aby napełnić akumulator VRLA płynami.