• Autor: OlekG
    • Wyświetleń: 1750
    • Dodano: 2023-09-04 / 13:05
    • Komentarzy: 0

    Mocno uprzykrzał życie kobiecie. Stalkera z gminy Kluczbork aresztowano

    (Fot. KPP Kluczbork)

    Tymczasowym aresztem dla 54-latka z powiatu kluczborskiego zakończyła się praca kluczborskich kryminalnych. Ustalony i zatrzymany przez policjantów mężczyzna usłyszał w kluczborskiej prokuraturze zarzuty związane z przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu, wolności oraz wiarygodności dokumentów. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące mężczyzna spędzi w areszcie.


    Od stycznia do sierpnia 2023 r. na terenie prywatnej posesji, jak i w pobliżu miejsca pracy mieszkanki gminy Byczyna dochodziło do zdarzeń zakwalifikowanych jako uporczywe nękanie - stalking. Sprawca utrudniał kobiecie dojazd do pracy przez układanie zużytych opon na drodze dojazdowej, układał też na tej drodze ostre przedmioty, czym spowodował uszkodzenie opon. Stalker w porach nocnych wchodził na teren prywatnej posesji kobiety, gdzie uszkodził basen ogrodowy, szybę okienną, a także pozostawił na posesji znicze i wiązankę cmentarną.

    31 sierpnia, 54 latek wtargnął ponownie na prywatną posesję, a podczas próby ujęcia go na gorącym uczynku przez jej właściciela zadał mu ciosy nożem powodując jego zranienie.

    Po tym zdarzeniu mężczyzna został zatrzymany przez kluczborskich kryminalnych. W trakcie dalszych czynności okazało się, że mężczyzna w miejscu zamieszkania ukrywał dokumenty ze swojego miejsca pracy, których nie może posiadać.

    Na wniosek policjantów i prokuratury sąd tymczasowo aresztował mężczyznę na 3 miesiące. Za popełnienie przestępstw mężczyźnie grozi nawet do 20 lat wiezienia.

    Stalking to forma przemocy emocjonalnej, polegająca na uporczywym nękaniu, które u prześladowanej osoby wywołuje uzasadnione obawy o własne bezpieczeństwo. Podejmowane przez napastnika - stalkera działania, cechują się niską szkodliwością, ale ich częstotliwość i forma wpływają niekorzystnie na samopoczucie ofiary. Mniej znaną postacią stalkingu jest podszywanie się pod ofiarę, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

    Stalking w polskim prawie jest uznany za przestępstwo i podlega karze. Kwestię tę reguluje artykuł 190a Kodeksu karnego. Ustawodawca rozróżnił dwie formy tego czynu zabronionego. Pierwsza to uporczywe nękanie, a drugą jest podszywanie się pod inna osobę, wykorzystywanie jej wizerunku. Osobie, która dopuści się zachowań wskazujących na jedną bądź drugą postać, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".