- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 1536
- Dodano: 2023-09-09 / 15:31
- Komentarzy: 4
Opolskie województwem, gdzie kupuje się najmniej alkoholu
Stereotypy na temat konsumpcji alkoholu w Polsce funkcjonowały od lat, sugerując, że to wschodnia część kraju jest liderem w spożywaniu alkoholu. Jednak badanie przeprowadzone przez popularną aplikację PanParagon pokazało, że rzeczywistość jest bardziej zróżnicowana.
Na podstawie danych z aplikacji PanParagon powstały mapy przedstawiające preferencje alkoholowe mieszkańców różnych regionów Polski. Nasze województwo zamyka większość list.
Wyniki analizy wykazują, że to Śląsk oraz Pomorze Zachodnie znajdują się na czele listy regionów, w których alkoholowe napoje najczęściej pojawiają się na paragonach zakupowych. Na wysokich pozycjach znalazły się także województwa podlaskie, małopolskie oraz lubuskie. Te wyniki znacząco odbiegają od stereotypu, że na wschodzie kraju spożywa się więcej alkoholu niż na zachodzie.
Podkarpacie znalazło się na przeciwnym krańcu listy i jest jednym z regionów, w których alkohol pojawia się stosunkowo rzadko w koszykach zakupowych. Również województwa opolskie i kujawsko-pomorskie wykazują niższą tendencję do zakupów alkoholu.
Badanie przeprowadzone przez PanParagon skupiło się również na identyfikacji preferowanych trunków przez Polaków. Wyniki nie przyniosły dużych niespodzianek, ponieważ piwo nadal utrzymuje swoją pozycję jako najpopularniejszy alkoholowy napój. Na kolejnych miejscach znalazły się wina, wódka oraz whisky. Trunek jak tequila, gin czy brandy cieszą się niższym poziomem popularności w Polsce.
Jeśli chodzi o preferencje regionalne, mieszkańcy Śląska, Pomorza Zachodniego oraz Małopolski są najczęstszymi konsumentami piwa, podczas gdy mieszkańcy Podkarpacia i Wielkopolski wykazują mniejsze zainteresowanie tym trunkiem, co może stanowić pewne zaskoczenie, biorąc pod uwagę znaczenie Poznania jako centrum browarnictwa w Polsce.
Wódka jest najczęściej wybierana przez mieszkańców Podlasia oraz Śląska, natomiast województwo Podkarpacie i kujawsko-pomorskie wykazują mniejsze zainteresowanie tym alkoholem. Wino jest najchętniej kupowane w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim.
Należy również zauważyć, że w ostatnich latach zyskują na popularności napoje "0 proc.", czyli bezalkoholowe. W dominującym stopniu preferowane są one w Podlasiu, a także w województwach śląskim i opolskim. Natomiast mieszkańcy województw łódzkiego i zachodniopomorskiego wykazują mniejsze zainteresowanie napojami bezalkoholowymi.
Te wyniki pokazują, że preferencje alkoholowe w Polsce są zróżnicowane i podlegają wpływom regionalnym oraz kulturowym. Stereotypy na ten temat nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość, a wzorce konsumpcji alkoholu mogą się różnić w zależności od regionu kraju.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
chrząszcz: Napisał postów [5442], status [VIP]
zwykły bełkot...szkoda czasu, dla chcącego pijącego ...nic trudnego