• Autor: OlekG
    • Wyświetleń: 4071
    • Dodano: 2023-09-09 / 10:06
    • Komentarzy: 0

    Można zobaczyć miejsce pracy archeologów. Katedra otwarta dziś dla zwiedzających

    Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Katedra Opolska) jest najważniejszą świątynią w Opolu. Badania archeologiczne trwają tu od ubiegłego roku i pozwoliły odsłonić cenne relikty architektury z początku wieku XIII.


    "Katedra Opolska - badania archeologiczne odkrywają tradycje od pokoleń" to inicjatywa zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023. Organizatorem wydarzenia jest Archidiecezja Opolska oraz Uniwersytet Opolski.

    - Mieszkańców Opola oraz wszystkich zainteresowanych, zapraszamy w tym dniu do odwiedzenia Katedry w godz. od 10:00 do 20:00. Ze względu na prowadzone badania archeologiczne oraz bezpieczeństwo osób w niej przebywających, wejścia do kościoła odbywać się będą w małych grupach pod przewodnictwem archeologów - informuje ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy Kurii Opolskiej.

    Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Katedra Opolska) jest najważniejszą świątynią w Opolu. Badania archeologiczne trwają tu od ubiegłego roku i pozwoliły odsłonić cenne relikty architektury z początku wieku XIII. Świątynię założono na planie zbliżonym do krzyża łacińskiego. Zachowane detale architektoniczne i nawarstwienia kulturowe archeologiczne pokazują świetność i rozmach kulturowy dawnych wieków. Odkryte pod posadzką obecnej katedry relikty stanowią dolne partie murów kościoła, którego istnienie poświadcza dokument z 1223 roku w którym wymieniany jest pleban Reginald. Świątynia składała się z prezbiterium z aneksem po stronie północnej, transeptu, trójnawowego korpusu oraz masywu wieżowego tzw. westwerku. Odkrycia, których dokonano w Katedrze Opolskiej mają ogromną wartość dla historii miasta i województwa oraz pokazują piękno zachowanego dziedzictwa kulturowego naszych przodków.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".