- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 3860
- Dodano: 2023-09-21 / 19:00
- Komentarzy: 8
Nowe przepisy unijne nakazują przytwierdzanie plastikowych nakrętek do butelek
Od połowy przyszłego roku w krajach Unii Europejskiej wszelkie plastikowe nakrętki przy opakowaniach napojów, zarówno na butelkach, jak i kartonach, powinny być fabrycznie przytwierdzone. To efekt unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastic), która ma na celu ograniczenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
W Polsce dyrektywa ta została wdrożona w życie aktem z 9 marca 2023 roku, zmieniając przepisy dotyczące gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz innych ustaw.
Głównym celem tych zmian jest zapobieganie dostawaniu się elementów z tworzyw sztucznych, w tym nakrętek, do środowiska naturalnego. Z perspektywy recyklerów, to neutralne rozwiązanie, ale z punktu widzenia ochrony środowiska ma ogromne znaczenie.
Nakrętki od butelek plastikowych były przez wiele lat zbierane w ramach różnych akcji charytatywnych. Jednakże, dzięki wprowadzeniu podziału na pięć frakcji w systemie odbioru odpadów komunalnych, zbieranie nakrętek osobno stało się mniej istotne. Każda linia recyklingu butelek PET jest obecnie przystosowana do przetwarzania butelek wraz z nakrętkami.
Kluczowym wyzwaniem będzie teraz edukacja społeczeństwa, zachęcająca do pozostawienia przy butelkach nakrętek, obrączek, naklejek i innych drobnych elementów. Wydzielenie tych elementów przy opakowaniach PET jest technicznie możliwe, a nakrętki oraz butelki mogą być przetwarzane w procesie recyklingu.
W związku z tym, ważne jest, aby przyszli konsumenci oddawali niezgniecioną butelkę z przytwierdzoną nakrętką, tak aby kod na nakrętce był czytelny dla systemu. Mimo pewnej niedogodności wynikającej z picia z butelki z przytwierdzoną nakrętką, warto podjąć to wysiłek dla dobra środowiska.
Dla osób chcących nadal wspierać fundacje, które zbierają nakrętki i pomagają potrzebującym, dobre wieści są takie, że te organizacje nadal będą mogły czerpać korzyści finansowe z systemu kaucyjnego. Fundacje otrzymają więcej środków za 350 tysięcy sztuk butelek niż dotychczas, zakładając, że kaucja za butelkę wynosi 1 zł. Oznacza to zwiększenie wsparcia o kilkaset procent.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
chrząszcz: Napisał postów [5448], status [VIP]
jeżeli pobieranie dodatkowej opłaty i nazywanie tego "kaucją" nie podlega zwrotowi w momencie zwrotu tego za co była pobrana ... to jest najzwyczajniej KRADZIEŻ