- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 1395
- Dodano: 2023-09-13 / 14:08
- Komentarzy: 2
83-letni mieszkaniec Brzegu stracił 50 000 złotych
12 września do 83-letniego mieszkańca Brzegu zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Poinformował seniora o tym, że jego córka spowodowała wypadek w którym ucierpiała ciężarna kobieta. Dodał również, że za opłatą uniknie aresztu. Senior nie zwlekając spakował wszystkie oszczędności i przekazała je kobiecie, która kilkanaście minut później pojawiła się pod jego mieszkaniem. Mężczyzna stracił 50 000 złotych.
Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów, lekarzy, pracowników ZUS-u i innych instytucji. Zawsze wzbudzają zaufanie u seniora i wywierają presję czasu tak, by rozmówca nie miał chwili namysłu i sposobności do wycofania się.
Cały czas docierają do nas sygnały o kolejnych próbach oszustw i kradzieży. Wiele z nich kończy się niepowodzeniem oszustów. Dowodzi to o dużej świadomości naszych seniorów. Niestety odnotowujemy również udane oszustwa. Często seniorzy tracą całe swoje oszczędności. Aby jaj najmniej było takich zdarzeń apelujemy o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwonią i podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji lub członków rodziny i żądają pieniędzy. Prośbę kierujemy do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z waszymi rodzicami i dziadkami. Spędzajcie czas ze swoimi bliskimi seniorami. Niech mają świadomość, że mogą na Was liczyć i zawsze zadzwonić po poradę.
Policjanci cały czas docierają do seniorów. Organizujemy spotkania, odwiedzamy ich w klubach seniora. Jesteśmy po to, żeby mówić o tym jak się zachować w sytuacji zagrożenia.
Oszustwa telefoniczne to coraz częstszy problem. Dlatego ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach:
- Weryfikacja tożsamości: Jeśli dostajesz telefon od osoby, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj pochopnych decyzji. Zawsze warto sprawdzić tożsamość rozmówcy, dzwoniąc do rzeczywistego członka rodziny.
- Nie ujawniaj swoich finansów: Nigdy nie informuj przez telefon, ile pieniędzy masz w domu czy na koncie bankowym. To prywatne dane, które mogą być wykorzystane w nieuczciwy sposób.
- Ostrzeżenie przed udzielaniem pełnomocnictw: Nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów ani nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN czy haseł na czyjeś zlecenie.
- Nie daj się presji: Osoby dokonujące oszustw często próbują wywierać presję, aby szybko uzyskać pożądane informacje lub pieniądze. Nie daj się sprowokować do pochopnych działań.
- Zgłoś próbę oszustwa: Jeśli masz wątpliwości co do rozmowy telefonicznej lub podejrzewasz, że to próba oszustwa, niezwłocznie poinformuj Policję. Każda próba wyłudzenia pieniędzy powinna być zgłoszona, aby zapobiec kolejnym przypadkom oszustw.
Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i informujmy innych, aby byli świadomi zagrożeń związanych z oszustwami telefonicznymi. Wspólnie możemy przeciwdziałać przestępstwom tego rodzaju.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
autovidol: Napisał postów [760], status [rozpisany/na]
nie wierzę.... czy dziadek naprawdę jest tak odcięty od świata zewnętrznego? Żeby chociaż kupił garnki samogotujące.. ale tyle siana przekazać jakiemuś randomowi po pogawędce telefonicznej to już się w pale nie mieści