- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1363
- Dodano: 2023-10-08 / 08:00
- Komentarzy: 1
Ceny mieszkań na fali wzrostu. Co się do tego przyczynia?
Analitycy PKO Banku Polskiego przewidują, że ceny mieszkań w Polsce mogą wzrosnąć o 10-15 proc. w ciągu roku, zanotowując dynamikę wzrostową w perspektywie od III kwartału 2023 do II kwartału 2024 roku. Eksperci wskazują na kilka czynników, takich jak obniżka stóp procentowych, programy kredytowe oraz ograniczona podaż nowych mieszkań, które mają wpływ na te prognozy.
Ceny mieszkań w Polsce, już teraz na wzrostowej ścieżce, mają szansę podskoczyć o 10-15 proc. w ciągu roku - wynika z najnowszego raportu "Rynek Mieszkaniowy III kw. 2023 roku. Analizy Nieruchomości" PKO Banku Polskiego (PKO BP).
Eksperci zauważają, że w drugim kwartale 2023 roku doszło do ożywienia sprzedaży kredytów mieszkaniowych, zwłaszcza na rynku pierwotnym. Wzrost popytu, przy ograniczonej podaży nowych mieszkań, skutkuje powrotem tendencji wzrostowych cen mieszkań.
"W perspektywie roku (III kwartał 2023 roku - II kwartał 2024 roku) oczekujemy wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań (o 10-15 proc.)" - podkreślają analitycy PKO BP.
Analitycy wskazują na kilka czynników, które napędzają wzrost cen:
- Silna obniżka stóp procentowych przez RPP i zapowiedź kontynuacji cyklu obniżek.
- Odbudowa popytu kredytowego, zwłaszcza po okresie zaostrzonych regulacji ostrożnościowych.
- Program dopłat do rat kredytów "Bezpieczny kredyt 2%".
- Spadek realnych cen mieszkań, poprawiający dostępność przez relację dochodów do cen mieszkań.
- Popyt inwestycyjny, wynikający z doświadczenia wysokich stóp zwrotu z inwestycji w nieruchomości.
Jednakże, istnieją również czynniki, które mogą hamować wzrost cen, takie jak potencjalny spadek dostępności mieszkań, szczególnie jeśli wzrost płac nie nadąży za wzrostem cen, oraz stabilizacja stawek wynajmu, co może osłabić motywację zakupu inwestycyjnego.
Raport wskazuje, że wzrost cen mieszkań zyskuje na sile, zwłaszcza w Warszawie i mniejszych stolicach województw, gdzie wzrost cen w II kwartale 2023 roku wyniósł od 7 do 11 proc. rok do roku. W pozostałych dużych aglomeracjach, wzrost cen ustabilizował się na poziomie około 8 proc. rok do roku.
Warto również zauważyć, że na rynku wynajmu, stawki rok do roku zwolniły do jednocyfrowego wzrostu, a w niektórych przypadkach nawet pozostały na stałym poziomie lub lekko spadły. Popyt związany z potrzebami uchodźców wojennych z Ukrainy ustabilizował się, a także zrezygnowały niektóre osoby kwalifikujące się do programu "Bezpieczny kredyt 2%". Dzięki zwalnianym mieszkaniom, podaż na rynku wynajmu zwiększyła się.
źródło:Mieszkanie300.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Henryk: Napisał postów [613], status [rozpisany/na]
żeby być takim wizjonerem, to nie trzeba być jakimkolwiek analitykiem. Wystarczy tylko, i tylko trochę poczytać