• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1051
    • Dodano: 2023-10-15 / 09:00
    • Komentarzy: 0

    Jak wyglądała walka kobiet o prawa wyborcze po odzyskaniu niepodlegości

    (Fot. (Narodowe Archiwum Cyfrowe))

    ( Archiwum Akt Nowych)

    Ponad sto lat temu, gdy Polska kształtowała swoją niepodległość, kobiety toczyły niejedną bitwę - nie tylko o wolność kraju, lecz także o swoje własne prawa obywatelskie. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski otworzył drzwi do demokracji, jednak, aby kobiety mogły przejść przez nie, musiały stoczyć niewidoczne, ale heroiczne bitwy, zarówno w walce o niepodległość, jak i o swoje prawa.

    26 stycznia 1919 roku, Polki poszły do urn jako pełnoprawne obywatelki, wyznaczając nie tylko nową erę w polityce, ale również stając się jednymi z pierwszych na świecie posiadaczek pełnych praw wyborczych. Polki zdobyły te prawa przed wieloma innymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone, Francja czy Włochy, umiejscawiając Polskę w awangardzie postępu społecznego.

    "My, Polki, nie chcemy być biernymi widzami, lecz chcemy wziąć bezpośrednio udział w tym dziejowym momencie Zmartwychwstania Polski i otwieramy zjazd pod hasłem uobywatelnienia kobiet w Niepodległym, Zjednoczonym Państwie Polskim."

    Justyna Budzińska-Tylicka, jedna z późniejszych posłanek, 1917

    Walka o prawa kobiet

    Ulotka Komitetu Centralnego Równouprawnienia Politycznego Kobiet Polskich nawołująca do czynnego udziału w wyborach do Sejmu Ustawodawczego, 10.XI. 1918 r. (AAN)

    Ruch emancypacyjny na ziemiach polskich, choć sięgał korzeniami do XIX wieku, nabrał na sile na przełomie wieków. Jednak w trakcie walki o niepodległość, kobiety nie tylko domagały się równouprawnienia, ale również walczyły na wszystkich frontach. Były matkami, żołnierkami, organizatorkami, a także uczestniczyły w życiu politycznym, angażując się w prace parlamentu i podejmując się działań społecznych. Ich determinacja sprawiła, że walka o wolność była jednocześnie walką o równość. W dziejach Polski te dwie nieodłącznie się splatają, ukazując siłę kobiet, które walczyły zarówno o niepodległość, jak i o swoje miejsce w demokratycznym społeczeństwie.

    Walka o prawa kobiet
    (Kobiety agitujące w dniu wyborów do Rady Miejskiej w Warszawie, 22 maja 1927, Narodowe Archiwum Cyfrowe)

    Walka o prawa kobiet

    Oddział Ochotniczej Legii Kobiet w marszu przez Lwów, 1919 ( Narodowe Archiwum Cyfrowe)

    10 lutego 1919 roku, pierwsze polskie posłanki zasiadły w ławach Sejmu Ustawodawczego. Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa reprezentowały różne partie polityczne. Zasiadały w komisjach: konstytucyjnej, oświatowej, opieki społecznej, zajmując się sprawami zaniedbywanymi przez mężczyzn. Udało im się zmienić przepisy prawa cywilnego związane z prawami kobiet, ochroną kobiet i młodocianych, zwalczaniem handlu kobietami i dziećmi. Wydały nowoczesną na tamte czasy ustawę o opiece społecznej, a projekt ustawy o sprzedaży i wyrobie spirytusu i napojów alkoholowych stał się wzorem dla wielu państw europejskich. W sumie w dwudziestoleciu międzywojennym w Polskim Sejmie zasiadało około 50 parlamentarzystek.

    Walka o prawa kobiet

    (Grupa posłanek BBWR w kuluarach, widoczne m.in. Janina Kirtiklisowa, Eugenia Waśniewska, Zofia Moraczewska, Maria Jaworska, Halina Jaroszewiczowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe)



    W słowach Justyny Budzińskiej-Tylickiej z 1917 roku słyszymy apel o uczestnictwo w budowaniu Niepodległego, Zjednoczonego Państwa Polskiego. Warto być dumnymi z tego, że jako Polki mamy możliwość decydowania o swojej przyszłości.

    Żródło:Prezydent.pl
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".