• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1056
    • Dodano: 2023-10-17 / 07:36
    • Komentarzy: 0

    Czym jest Różowy Październik ?

    (Fot.Gov.pl )

    Październik to miesiąc, w którym cały świat jednoczy siły w walce z rakiem piersi. Symbolizuje to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, przypadający 15 października, zaznaczony różową wstążką.

    Rak piersi, stanowiący 25% wszystkich nowotworów u kobiet na świecie, jest także główną przyczyną zgonów związanych z nowotworami (14%). Chociaż liczby te są porażające, za każdym przypadkiem kryje się osobista historia i walka. Szacuje się, że rocznie diagnozuje się blisko 1,7 miliona przypadków raka piersi, a ponad 500 tysięcy osób traci życie z tego powodu.

    W Polsce, rak piersi stał się jednym z głównych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Nawet mężczyźni, choć rzadko, mogą być dotknięci tą chorobą. Czynniki ryzyka związane z hormonami-wieloletnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w przebiegu menopauzy, genetyką i wiekiem wpływają na rozwój choroby. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania, nadwaga i otyłość, mała aktywność fizyczna, regularne i częste spożywanie alkoholu, częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone.

    Kluczowym elementem profilaktyki jest diagnostyka i wczesne wykrycie. W Polsce, 80% pacjentek z rakiem piersi to kobiety po 50. roku życia.

    Profilaktyka raka piersi
    Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc.

    STAŃ PRZED LUSTREM OBSERWUJĄC SWOJE PIERSI, POSZUKAJ ZMIAN W KSZTAŁCIE, SYMETRII, ZARYSIE PIERSI.

    Opuść ręce swobodnie.
    Unieś ręce do góry.
    Załóż ręce za głowę.
    Oprzyj ręce na biodrach.
    Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
    Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
    Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
    Badanie powtórz w pozycji leżącej.
    Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

    Wczesny rak piersi przebiega bezobjawowo. Najczęstszym objawem jest niebolesny guzek, wyczuwalny w badaniu palpacyjnym. Najczęściej rak piersi jest zlokalizowany w kwadrantach zewnętrznych piersi.

    Innymi objawami raka piersi mogą być:

    wyciek z brodawki piersiowej,
    wciągnięcie brodawki,
    owrzodzenie brodawki lub skóry piersi,
    pogrubienie skóry piersi, jej zaczerwienie i nadmierne ucieplenie,
    guz pod pachą, jako wyraz powiększonych regionalnych węzłów chłonnych,
    u 5-10% pacjentek rak piersi jest rozpoznawany w stadium przerzutów odległych zlokalizowanych w kościach, mózgu, płucach czy wątrobie.

    Badania mammograficzne (skrining) odgrywają decydującą rolę w identyfikacji choroby na wczesnym etapie.
    Od 1 listopada 2023 r. z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety między 45 a 74 rokiem życia.

    Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.


    17 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu o godz. 16.00. Odbędą się warsztaty profilaktyki raka piersi które poprowadzi Basia Wysocka - amazonka i członkini Rady Kobiet w Opolu.

    - Chcemy wspólnie się spotkać, porozmawiać o tym jak przedłużyć życie, jak dbać o zdrowie i co zrobić jeśli dorwie nas choroba, jak sobie z nią poradzić? Jestem przekonana, że wszystkie jesteśmy pewne, że trzeba się samoobadać i chodzić na USG i mammografię, ale tak naprawdę jak powinno wyglądać prawidłowe samobadanie piersi mało kto wie, jak głęboko należy wcisnąć palce i jak to właściwie robić. Już samoobserwacja piersi, tego jak wyglądają, jakiego koloru jest skóra i jaką ma fakturę - może dużo nam powiedzieć - wyjaśnia Magdalena Kurowska - Przewodnicząca Rady Kobiet w Opolu.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".