- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 2070
- Dodano: 2023-10-15 / 20:23
- Komentarzy: 0
Do 20.00 odnotowano pięć incydentów związanych z przebiegiem wyborów
Kontrowersje wokół wydawania kart referendalnych, niszczenie kart do głosowania i zakłócanie ciszy wyborczej. Komenda Wojewódzka Policji wymienia wykroczenia.
W ostatnich dniach pojawiały się kontrowersje związane ze sposobem wydawania karty referendalnej. Państwowa Komisja Wyborcza wydała jasne stanowisko, zgodnie z którym takie działanie jest niedopuszczalne. Mimo tego, w opolskich lokalach wyborczych zgłoszono takie przypadki. Do takiego incydentu doszło na pewno w lokalu wyborczym na terenie dzielnicy Gosławice. - Zdziwiło mnie, kiedy dochodząc do stanowiska, podpisując listę pani pracująca w komisji zapytała "czy z referendum" - relacjonuje Czytelniczka. - Niektórzy podchodzili i od razu mówili, że bez karty do referendum. Nigdzie tego nie zgłosiłam, dopiero w sieci przeczytałam, że tak nie można - mówi.
Mimo że nie jest jeszcze znana skala tego zjawiska, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, Rafał Tkacz, potwierdził, że do okręgowej komisji w Opolu docierają sygnały w tej sprawie. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że zasady dotyczące wydawania kart muszą być ściśle przestrzegane, aby zapewnić uczciwość procesu wyborczego. Celem komisji jest zapewnienie transparentności i uczciwości wyborów oraz przeciwdziałanie ewentualnym nadużyciom.
Nieopieczętowane karty do głosowania stały się drugim tematem w kontekście wyborczej niedzieli. Właściwa pieczęć na karcie wyborczej jest niezwykle istotna, ponieważ potwierdza jej ważność. W ostatnim czasie wyborcy zgłaszali przypadki braku jednej z dwóch wymaganych pieczątek na kartach do głosowania. Zgodnie z przepisami, każda karta powinna być opieczętowana dwiema pieczątkami, które stanowią potwierdzenie jej autentyczności.
Do tej pory wybory przebiegają bardzo spokojnie, co jest dużą zasługą policjantów dbających o bezpieczeństwo w obrębie lokali wyborczych. Nie obyło się jednak bez drobnych incydentów.
- Do tej pory odnotowano 5 incydentów, jednak żadna z tych sytuacji nie wpłynęła na głosowanie. Dwie z tych sytuacji dotyczą wykroczenia związanego z zakłóceniem ciszy wyborczej. Pierwsza miała miejsce jeszcze wczoraj, gdzie według oświadczenia ktoś miał włożyć ulotkę do skrzynki na listy. Druga sytuacja to naklejenie plakatu wyborczego - wymienia podkom. Dariusz Świątczak, Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.
- Kolejne sytuacje, trzy incydenty związane były ze zniszczeniem, bądź wyniesieniem z lokalu kart do głosowania. Taka sytuacja miała miejsce w Opolu, gdzie przewodniczący komisji ujawnił, że poza lokalem wyborczym znajduje się zniszczona karta referendalna. Tutaj mamy do czynienia ze zbiegiem przestępstw. Druga sytuacja miała miejsce w Tułowicach, gdzie mężczyzna pobrał pakiet i wybiegł z lokalu wyborczego, po czym zniszczył karty do głosowania. Podobna sytuacja miała miejsce w Głogówku, gdzie mężczyzna pobrał karty do głosowania i zniszczył je w lokalu - dodaje Świątczak.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.