- Autor: OlekG
- Wyświetleń: 2113
- Dodano: 2023-10-16 / 09:15
- Komentarzy: 6
Wyniki sondażowe late poll niewiele zmieniły. Opozycja świętuje, PiS z ponurymi nastrojami
Według sondażu late poll przygotowanego przez Ipsos, demokratyczna opozycja ma szansę zdobyć aż 248 mandatów.
Wyniki badania wyraźnie wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 198 mandatów, podczas gdy Koalicja Obywatelska zdobywa 161 miejsc w Sejmie. Poza tym, również Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja uzyskują reprezentację w parlamencie. Na ostateczne wyniki musimy poczekać do wtorku 17 października.
Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Sondażowe wyniki late poll:
Prawo i Sprawiedliwość - 36,6 procent (198 mandatów)
Koalicja Obywatelska - 31 procent (161 mandatów)
Trzecia Droga - 13,5 procent (57 mandatów)
Lewica - 8,6 procent (30 mandatów)
Konfederacja - 6,4 procent (14 mandatów)
Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4 procent (0 mandatów)
Polska Jest Jedna - 1,3 procent (0 mandatów)
Inne - 0,2 procent (0 mandatów)
Ipsos przekazał, że late poll to wyniki badania exit poll z uwzględnieniem 50 procent oficjalnych wyników z komisji wyborczych.
Wcześniejszy sondaż exit poll przeprowadzony przez Ipsos w dniu wyborów, o godzinie 21, również wskazywał, że demokratyczna opozycja może liczyć na 248 mandatów. Zgodnie z tym badaniem, Prawo i Sprawiedliwość mogło uzyskać 200 mandatów, a Koalicja Obywatelska 163. Dodatkowo, według wyników tego sondażu, Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja również miały szansę na wejście do Sejmu.
Przed nami 30 dni, w których prezydent będzie desygnował kandydata na premiera. Zwyczajowo powinna zrobić to partia, która wygrała wybory. W pierwszej kolejności, Prawo i Sprawiedliwość musi poszukać większości w Sejmie, na co - z uwagi na opublikowane sondaże jest dość mała szansa.
Pierwszy etap inicjatywy w formowaniu rządu leży w gestii prezydenta, który desygnuje premiera i tworzy nowy gabinet. Istnieje jednak pewna swoboda wyboru premiera, a prezydent nie jest obowiązany wybierać lidera zwycięskiego ugrupowania. To otwiera drzwi do politycznego targowania i może opóźnić proces stworzenia stabilnego rządu.
Decyzja prezydenta zostaje poddana ocenie Sejmu, który musi zagłosować nad wotum zaufania dla premiera i jego gabinetu. Wymagana jest do tego bezwzględna większość głosów. Jeśli Sejm nie wyrazi zaufania, inicjatywa przechodzi z powrotem do prezydenta. Jeśli również prezydent nie osiągnie sukcesu w tym kroku, inicjatywa wraca znowu do Sejmu.
W rezultacie proces tworzenia stabilnego rządu może potrwać nawet do trzech miesięcy, w zależności od konfiguracji politycznej i siły większościowej w koalicji.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neon: Napisał postów [2749], status [Szycha]
Remis! Tak jak Polska vs Mołdawia.