- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 4666
- Dodano: 2023-10-17 / 17:26
- Komentarzy: 0
Znamy boomerskie Słowo Roku 2023
Zakończył się plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku 2023. O ten "prestiżowy" tytuł ubiegało się aż 21 kandydatów, a wśród nich prywatka, wiocha, facetka, klawo. Kolejny raz tysiące osób zagłosowało na słowo, które zdecydowanie kojarzy się z osobami dawno pozbawionymi statusu młodzieży.
Kim jest Boomer?
Zgodnie z informacjami ze strony polszczyzna.pl, "Boomer" to swego rodzaju żargonowe określenie osób starszych o co najmniej jedno pokolenie starszych od dzisiejszej młodzieży. To wyrażenie niesie ze sobą nutę ironii. Osoba określana tym mianem często nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, co otwiera pole do subtelnych drwin.
Przykład z codziennego życia, aby poznać w praktyce użycie tego nietypowego wyrazu:
"Mój tata to straszny boomer, ciągle opowiada, jak wyglądał świat, kiedy nie było internetu."
Boomerzy, czyli przedstawiciele pokolenia boomerskiego, zazwyczaj charakteryzują się niezrozumieniem współczesnego świata, zachodzących w nim zmian i nowoczesnej technologii. Unikają najnowszych trendów, trzymając się zamiast tego swojej dawnej rzeczywistości, do której są przywiązani. Często wspominają z sentymentem przeszłość, gdy sami byli młodzi - bo przecież za ich czasów...
Historia Boomerskiego Słowa Roku
Tradycja wybierania Boomerskiego Słowa Roku rozpoczęła się zaledwie rok temu w 2022 roku. Wówczas za tym nietypowym konkursem stała agencja badawcza SW Research. W tegorocznej edycji inicjatywę podjęli Piotr Iskra i portal Iskry Wiedzy we współpracy z serwisami Joe Monster i Demotywatory.
Plebiscyt ten jest swego rodzaju żartem, reakcją na popularne słowa i zwroty używane przez boomerów, uważane dziś za przestarzałe lub obce współczesnej polszczyźnie.
To zdumiewające, że zwrot "Proszę Ja Ciebie" okazał się bezapelacyjnym triumfatorem, zgarniając imponujące 14,4% głosów. Jest to nie tylko zwykłe słowo, lecz swoiste okno do przeszłości, odsłaniające klimat epoki.
Ten zwrot niezwykle często jest używany z przymrużeniem oka, sugerując, że osoba go używająca na pewno nie należy już do młodzieży. Nawet jeśli przypadkiem tak jest, to stosuje go najpewniej w sposób nieco prześmiewczy. Jednak to, co zdaje się być jedynie żartem, potrafi nagle przerodzić się w codzienną mowę. To zjawisko zaskakująco łatwo przenika do naszego języka i stylu komunikacji.
Na drugim miejscu znalazło się słowo "facetka", zdobywając 10,78 proc. głosów. Organizatorzy komentują to zaskakujące zwycięstwo, zastanawiając się, dlaczego ludzie wciąż używają tego słowa, które zdawało się być zarezerwowane dla podstawówkowych rozmów sprzed lat.
Trzecie miejsce przypadło uwielbianemu przez starsze pokolenia zwrotowi "za moich czasów", z wynikiem 9,16 proc. głosujących. "Nie trzeba nic dodawać. Za naszych czasów nie było takich plebiscytów" - żartują organizatorzy.
Oto pełny ranking Boomerskiego Słowa Roku 2023:
1. "Proszę Ja Ciebie" - 14,44 proc.
2. "Facetka" - 10,87 proc.
3. "Za Moich Czasów" - 9,16 proc.
4. "Klawo" - 7,40 proc.
5. "Wihajster" - 6,74 proc.
6. "Pannica" - 6,39 proc.
7. "Serwus" - 4,68 proc.
8. "Pekaes" - 4,38 proc.
9. "Prywatka" - 4,28 proc.
10. "Git" - 4,23 proc.
11. "Ten Teges" - 4,18 proc.
12. "Kaszana" - 3,27 proc.
13. "Sień" - 3,07 proc.
14. "Dyskoteka" - 2,67 proc.
15. "Wiocha" - 2,52 proc.
16. "Synek" - 2,42 proc.
17. "Essa" - 2,11 proc.
18. "W Dechę" - 2,11 proc.
19. "Saturator" - 2,01 proc.
20. "Wapniak" - 1,91 proc.
21. "Boomer" - 1,16 proc.
Żródło: Iskrywiedzy.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.