- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1841
- Dodano: 2023-10-28 / 17:30
- Komentarzy: 2
Pamiętajmy o zmianie czasu! "Śpimy godzinę dłużej" - przynajmniej niektórzy...
W dzisiejszą noc wszystko potrwa godzinę dłużej, jednak nie wszyscy z tego pozostaną zadowoleni. Podróż pociągiem, imprezy, sen i...praca. Mimo, że do zmiany czasu jesteśmy przyzwyczajeni, tak zmiana bywa dla niektórych dość.."okrutna".
W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, co oznacza, że zyskujemy dodatkową godzinę snu (w wielu przypadkach to też dodatkowa godzina pracy, czy godzinna przerwa w podróży). To dobra okazja do sprawdzenia i dostosowania naszych zegarków i innych urządzeń.
Wydłużona doba i krótszy sen? Dla rodziców niemowląt, sen nadal krótki.
Dla wielu z nas zmiana czasu jest okazją do odzyskania utraconego snu lub do przespania się troszkę dłużej, ale rodzice niemowląt wiedzą, że ich małe skarby nie zważają na wskazówki zegara. Niemowlęta nadal będą budzić się o swojej ustalonej, porannej porze. To oznacza, że to przede wszystkim mamy i tatusiowie niemowląt będą musieli radzić sobie z krótszym snem - przynajmniej przez pierwsze dni.
Zmiana czasu w podróży
W związku z nadchodzącą zmianą czasu, został przygotowany specjalny rozkład jazdy dla pociągów. W nocy z 28 na 29 października, kiedy wskazówki zegara zostaną cofnięte z godziny 3:00 na 2:00, pociągi, które w tym czasie znajdą się na trasie, zatrzymają się na najbliższej stacji na około 60 minut. Następnie kontynuują swoją podróż zgodnie z nowym czasem. Warto zaznaczyć, że godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie ulegną zmianie.
Ta krótka przerwa obejmie 25 pociągów pasażerskich, które wówczas będą podróżować po sieci kolejowej PLK SA. Wśród tych pociągów znajdują się 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 1 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz 2 POLREGIO.
Jesteś w pracy? Pracujesz dłużej
Jedną godzinę dłużej przepracują osoby, którym nocna zmiana przypadnie w porze przejścia na czas zimowy. Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jeśli pracownicy w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy wykonują pracę o godzinę dłużej, to dodatkową pracę należy im zrekompensować.
Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
M1974P: Napisał postów [14096], status [VIP]
No to będę miał godzinę przerwy w drodze do Gdańska by kości rozprostować:]